• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Milyonlarca emekli vatandaş bayramda ikramiyelerine kavuşacak. Emeklilerin ikramiyelerini alacak tarihler de belli oldu.

Emeklilerin heyecanla beklediği tarih geldi, çattı. Geçen yıl çıkarılan düzenlemeyle bayram ikramiyesi hakkına kavuşan emekliler, bu yılın ilk ödemesi için gün saymaya başladı. Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da kutlanıyor. 3 Haziran, arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı ikramiyesi 31 Mayıs tarihinde hesaplarda olacak.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaklaşık 12 milyon emekliye Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 31 Mayıs'ta ödeneceğini açıkladı. Selçuk, ödenecek ikramiye miktarının ise 10,7 milyar lira olduğunu belirtti. Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarının her ayın 1'i ile 5'i arasında ödendiğini hatırlatan Selçuk, 4 ve 5 Haziran'a denk gelen aylık ödemelerinin Ramazan Bayramı dolayısıyla 3 Haziran Pazartesi günü yapılacağını kaydetti


HİSSEYE GÖRE ÖDEME

Emeklilere biner lira ödeme yapılırken, ölüm aylığı alanlara ise hisseleri oranında hesaplanan tutar verilecek. Yani eşin hisse oranı yüzde 50, çocuğun yüzde 25 ise eş 500, çocuk 250 lira ikramiye alacak. İkramiyenin yatırılacağı tarihe kadar yaşlılık ya da ölüm aylığı bağlananlar da ödemeden yararlanabilecek. Bu yılın ilk ikramiyesini bu ay sonunda alacak olan milyonlar, ikinci ödemeyi de Ağustos'ta hesabında görecek. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. İkramiyenin de bu tarihten önce 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor.


SORULARLA İKRAMİYE

Emekliler ikramiyelerle ilgili birçok konuyu merak ediyor. İşte sizden gelen soruların cevapları…


* Kimler yararlanacak?

Ödemenin yapılacağı tarihte SGK'dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara veriliyor. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödeniyor.


Kime, ne kadar ödenecek?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödeniyor. Emekliler biner lirayı alıyor. Dul ve yetimler ölüm aylığı oranında, 2 aylık birden alanlar ölüm aylığı oranı yüksek olan dosya üzerinden, sürekli iş göremezlik ödeneği alanlar sürekli iş göremezlik oranıyla hesaplanacak tutarda ikramiye alıyor.


*Nasıl ödenecek?

Maaş hesaplarına yatırılacak. İkramiyelerden haciz ya da kesinti yapılamayacak.

* Ne zaman ödenecek?: 

Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere bin liralık bayram ikramiyesi 31 Mayıs ödenecek. Ağustos da emekliler için yine ikramiye ayı olacak. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor. İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak.


*Başvuru gerekiyor mu?

Emeklilerin ikramiye almaları için bir başvuru yapmasına gerek yok. Maaş alınan bankaya paralar yatırılacak.


* Emekli vefat etmişse ne olacak?: 
Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlara ölüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; bin lira tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500, yetim çocuğa ise 250 lira tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.


* 2 aylık alanlar ne yapacak?:

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alıyor. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödeniyor. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise bayram ikramiyesi 700 lira oluyor.


* Sürekli iş göremezlik geliri alanlara ne kadar verilecek?:
İkramiye, sürekli iş göremezlik oranına göre hesaplanıyor. Kişinin yüzde 50 oranında iş göremez olduğu tespit edilmiş ise bu kişiye 500 lira bayram ikramiyesi ödenecek.


* Yeni emekliler de alabilecek mi?
Bayram ikramiyesinden yeni emekliler de yararlanacak. Bu kişiler emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak. Yasaya göre, ikramiyeden yararlanmak için ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alıyor olmak gerekiyor. Bu yılın ilk ikramiyesinin 27-31 Mayıs arasında yatırılması bekleniyor. Bu ödemenin yapılacağı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar, bu yıl 2 bin liralık ödemeyi cebine koyabilecek. Bu tarihten sonra ancak 5-9 Ağustos verilmesi beklenen ikinci ödemeden önce aylığı bağlananlar ise bu yıl bin lira ikramiye alabilecek. Emeklilik aylığı Ağustos'taki ikramiye ödemesinden sonra verilmeye başlananlar ise önümüzdeki yıldan itibaren ikramiye almaya başlayacak.

* Tutar artacak mı?
İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Yasada artışa yönelik bir madde yer almadı. Ancak bir düzenleme yapılarak ikramiye tutarının artırılması imkanı var. Her yıl vergi ve harçlar ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılıyor. İkramiye artışının da önümüzdeki dönemde bu orana endekslenmesi yönünde talepler bulunuyor.

Emekliye en az 1000 TL alacak! - 2019 Emekli maaşları ne kadar olacak?

KAZANÇ TAKVİMİ

Mayıs'ta bin TL

31 Mayıs: Bin lira bayram ikramiyesi ödenecek.
TEMMUZ'DA ZAM
1-5 Temmuz:
 Memur emeklileri maaşlarını alacak. Zam farkı ay içinde ödenecek.
3 Temmuz:
 Emeklilerin zam oranı belli olacak.
17-26 Temmuz: SSK'lılar zamlı maaşlarını alacak.
25-28 Temmuz: Bağ-Kur'lulara zamlı maaşları ödenecek.
AĞUSTOS'TA BİN TL
5-9 Ağustos:
 Bin lira bayram ikramiyesi verilecek.

1-30 Ağustos: 3 milyon memur 2 milyon emekli için toplu sözleşme yapılacak


İKRAMİYE TAKVİMİ
1. ikramiye:
 27-31 Mayıs
2. ikramiye: 5-9 Ağustos78 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın