• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Türkiye'nin tanıdığı ve bir dönem edebiyat gündeminde kitapları ve şiirleri ile sıkça yer alan Küçük İskender bu sabah hayatını kaybetti.

Küçük İskender'den gelen son dakika acı haber sevenlerini yasa boğdu. Küçük İskender mahlasıyla tanınan ve gerçek adı Derman İskender Över olan ünlü şairin hayatını kaybetmesinin ardından vatandaşlar "Küçük İskender kimdir?" sorusunun yanıtını araştırmaya başladı . Ünlü şair, geçtiğimiz Haziran ayında kansere yakalanmış ve daha sonra Bodrum'a yerleşmişti. Küçük İskender'i Türkiye, şiirlerinin yanında Ağır Roman ile de tanımıştı. Küçük İskender'in ölümünün ardından vatandaşlar ve sevenleri "Küçük İskender neden öldü?" sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, 55 yaşındaki Küçük İskender kimdir? Küçük İskender kaç yaşında nereli?

KÜÇÜK İSKENDER HAYATINI KAYBETTİ! KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?
1964 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

KÜÇÜK İSKENDER NEDEN ÖLDÜ?

Geçtiğimiz Haziran ayında kansere yakalanan Küçük İskender tedavi görmeye devam ederken, Bodrum'a yerleşti. Bodrum'daki evinde bu sabah kansere yenik düştüğü haberi geldi.

"BENİM ÖLDÜĞÜMÜ DUYDUKLARI GÜN DANSA GİTSİNLER"

Ünlü şair sevenlerine vasiyet niteliğindeki şu sözleri dile getirmişti: Benim öldüğümü duydukları gün dansa gitsinler. Bir gün önce dansa gidenler de çok özledikleri sevgililerini arasınlar. Arayanlar varsa parti versinler. O gece çok eğlensinler. Ben öldüm diye eğlenmesinler. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler.55 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın