• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Telefonların başına en sık gelen durumlardan biri suya düşmesi ve o an kullanıcıların yapması gerekeni bilmediği için cihazın bozuluvermesi. Oysa telefonun suya düşmesiyle birlikte gereken önlemi almayı bilirseniz, cihazını kurtarmanız mümkün.

Suya düşürdüğünüz telefonun içinde çok önemli mailleriniz, birbirinden değerli anılarınız ve fotoğraflarınız yer alıyor ve bunları kurtarmak istiyorsanız dikkat! Bu adımları uygulayarak telefonunuzu kurtarma ihtimaliniz var.


İşte suya düşen telefonunuzu kurtaracak önemli adımlar;

1. Telefonu bir an önce sudan çıkarın ve kapatın.

Su telefonunuzun parçalarına çok hızlı nüfuz edecektir. Kuruduğundan emin olana kadar telefonu sakın açmayın. Kurumadan açmaya çalıştığınızda kendine gelme ihtimali varsa bile kısa devreden dolayı tamamen kullanılamaz bir hale gelecektir.

2. Sudan çıkardıktan sonra eğer bataryanız çıkarılabiliyorsa geç kalmadan çıkarın.

Bataryayı çıkardınız veya çıkabilen bir bataryanız yok. Ardından telefonun dışını ve su geçirebilecek bütün yüzeyleri bir mendille kurulayın. Sık sık mendili değiştirin.

3. SIM kartınızı çıkarın.

Sim kartınızı çıkarıp yine bir mendille kurulamanız gerekiyor. Telefon kurumadan hiçbir şekilde kartı takmıyoruz.

4. Telefonunuza takılı olan harici donanımların hepsini çıkarın.

Harici donanımlar kulaklık, hafıza kartı, ekran filmleri, telefon kapları vs. olabilir.

5. Kalan nemi çekmek için elektrikli süpürge kullanın.

Islanan telefonu direkt olarak elektrikli süpürgeyle çekmeyin. Denerseniz hem elektrik çarpabilir hem de elektrikli süpürgenize zarar verebilir. Sadece kalan nemi çekmelisiniz. Bu işlemi yaparken elektrikli süpürgenin başlığını çok yakın tutmayın, telefonu bölümlere ayırın ve her bölümü en az 20 dakika boyunca çekin. Bu sırada telefonu sürekli döndürmeyi de unutmayın.

6. Telefonu kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın!

Telefonunuz saatlerce suyun altında kalmış dahi olsa saç kurutma makinesinin size yardımcı olmasını beklemeyin. Yine de merak ediyorsanız bu işlem telefonunuzun içindeki suyun daha derine gitmesine sebep olacak ve elzem elektronik parçalara zarar verecektir. Ayrıyeten sıcak hava telefonunuzun bazı parçalarını eritebilir.

7. Telefonunuzu pirinç dolu bir poşetin içinde kurutmayı deneyebilirsiniz.

Pirinç, telefonda bulunan nemi çekerek kurumasına yardım edebilir. Bu işlem için de telefondaki bütün harici donanımları çıkarmanız gerekmekte, en önemlisi de çıkabiliyorsa bataryayı. Çıkan parçaları da poşetinin içine koymalısınız. Unutmayın ki hâlâ nemli olan telefonu açmak için sabırsız davranmak size hiçbir şey kazandırmayacak; korozyon ihtimalini azaltan bu işlem için 2-3 gün beklemeniz ve gün içerisinde birkaç kere telefonu ters çevirmeniz gerekiyor. Sudan çıkardıktan sonraki ilk 6 saat oldukça önemli. Her saat başı telefonunuzu kontrol edin. Eğer yüzeyinde su varsa mendille kurulayın, elektrikli süpürgeyle tekrar nemini alın ve poşetin içine geri koyun.
Pirinç yerine silika jeli de kullanabilirsiniz. Tabii yeterli miktarda varsa.

8. Telefonu tamamen kuruması için güneşe koyun.

Bu işlem için kağıt havlu ya da nemi çekebilen bir bez de kullanabilirsiniz. Pirinç poşetinde veya silika jelle kuruttuysanız bile bu adımı es geçmeyin.

9. En az 24 saat sonra telefonunuzu inceleyin ve kuruduğundan emin olun.

Kuruduğundan gerçekten eminseniz ve bataryası çıkabilen bir telefonunuz varsa bataryayı takın. Ardından telefonu açmayı deneyin. Eğer açma sırasında garip sesler duyarsanız bazı parçaların ne yazık ki bozulmuş olma ihtimali var.

10. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Telefon gerçekten kuruduysa ve açılmıyorsa bataryası boş olabilir.

Bu yüzden telefonu şarj edin ve tekrar açmayı deneyin.

Şarj edince de açılmadıysa kötü haber geldi demektir.

Telefonunuzu tekrar çalışır halde görebilmek için teknik servise gitmekten başka çareniz kalmadı demektir. Yetkililere telefonun arızası hakkında yalan söylemeyin. Bu tür elektronik cihazlarda bizlerin kolayca göremeyeceği sıvı sensörleri bulunmakta. Yani ne derseniz deyin cihazın sıvı temasından dolayı arızalandığını anlayacaklardır. Bu yüzden telefonu tuvalete düşürdüyseniz tuvalete düşürdüm, havuza düşürdüyseniz havuza düşürdüm deyin ki size daha hızlı yardımcı olabilsinler.

Tavsiyeler ve uyarılar

-Bazı mağazalarda sıvı teması sonrasında kullanılabilecek kitler satılıyor. Böyle durumlarda bu kitleri deneyebilirsiniz.

-Telefonunuz tuzlu suya düşerse saf su kullanarak bir mendille temizleyin çünkü tuz kristalleri batarya bölümüne zarar verebilir.
-Islak telefonu direkt olarak elektrikli süpürgeyle çekmeyin.

-Şarj etmeden önce kuruduğundan emin olmanız çok önemli.

-Sıcak bir ortamda telefonunuzu çok uzun süre bırakmayın bazı parçaları eriyebilir.

-Telefonun içini açmayı denemeyin. Bu işi teknik servise bırakın.

teknolojioku41 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın