• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerginlik Huawei’ye patlamıştı. Google, Huawei’nin Android lisansını iptal etmiş ve güncellemelerin sunulmayacağı açıklanmıştı. Bu süreçte bir adım geri atan Google, Huawei’nin hamle yapmasına neden oldu

Çin’de HongmengOS olarak isimlendirilecek olan işletim sistemi küreselde HarmonyOS olarak adlandırılacak. Etkinlikte fazla detay vermeyen Huawei, bu işletim sisteminin akıllı telefonların yanında, akıllı hoparlör, sensörler ve IoT yani nesnelerin interneti cihazlarında kullanılacak.

Google’ın çatısı altındaki Android bile son 1-2 yıldır toplama evresine geçmiş durumda. Piyasada iOS ve Android’e rakip 3. bir mobil işletim sistemine gerek olmadığını ve bu işletim sisteminin tutunmasının 5-6 yılı bulacağını düşünüyorum. Intel ve Nokia ile geliştirilen MeeGo ve Microsoft bakın altını çiziyorum yazlım devi Microsoft’un Windows Mobile platformu bile kullanılmadı ve tarihin tozlu raflarındaki yerini aldı.

Yaşanan bu süreci göz önünde bulundurursak; HarmonyOS’i Huawei ve diğer Çinli telefon üreticileri kullansa bile, bu platforma uygulama geliştirecek olanların çoğu Avrupalı geliştiriciler olacak. 

mynet97 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ensonhaber