• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Devlet, emekliliği bulunmayan yaşlı vatandaşlara herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek kalmadan sosyal yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda her yıl devlet bütçesinden bu yardımlar için kaynak ayrılmaktadır. Bağlanan aylıklar da her yıl artırılmaktadır.

YAŞLILIK MAAŞI 1913,37 TL

Hiç çalışmanız yoksa daha doğrusu SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı priminiz yoksa ya da emeklilik için yeterli primlerinizin olmaması nedeniyle SGK’dan emekli olamıyorsanız üzülmeyin bunun da yolu var.
65 yaşına gelmiş iseniz kadın-erkek fark etmiyor her 3 ay için devletten karşılıksız 1913,37 TL almanız çok kolay.

AYLIK İÇİN KİMLİK BELGESİ YETERLİ

Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız gerekmektedir.
Başvurunuz üzerine;
Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınız
Kendiniz ve eşiniz dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliriniz, (asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) 609,67 TL’den az ise, 65 yaş aylığı bağlanacaktır.
Hâlen 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde yapılmaktadır.

Sağlıktan bedava faydalanma imkânı da olacak

Yine yapılacak gelir testi sonucu (asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) geliri 609,67 TL’den az olanlar bedava SGK’nın sağlık yardımlarından da faydalanma imkânı tanınmaktadır.
Diğer yardımlardan da genel olarak muhtaçlık kriteri ve resmî ikametgâhın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru gerekmektedir.

Kişinin yaşlılık ya da hastalık nedeniyle bizzat başvurma imkânı yoksa ailesinden 18 yaş üstü bir aile bireyi de onun yerine başvurabilir.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ BİLDİRMEYENİN AYLIĞI KESİLİR

65 yaş aylığı alanların adres değişikliği olması hâlinde bu durumu aylık aldıkları vakfa bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bağlanan aylıklar kesilmektedir.

Bir yıl içerisinde başvuruda bulunulması ve yeni adresini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına bildirmesi neticesinde Mütevelli Heyeti tarafından aylık alma şartlarını sağlamaya devam ettiğini tespit edilirse vatandaş 2022 aylığında tekrar faydalanabilir ve alamadığı aylıklar kendisine verilir.62 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ensonhaber