• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Balkan yöresine ait olan çene çarpan çorbası, MasterChef programı sayesinde en çok aranan, merak edilen tarifler arasında yerini aldı.

Yeşil mercimek ve erişteyle hazırlanan çene çarpan çorbası, Balkanlardan gelen bir lezzet. Yöresel ve köklü bir çorba olan çene çarpan tarifi, MasterChef programıyla popüler oldu. Çene çarpan çorbası, kış ayları için oldukça uygun bir tarif. Besleyici ve doyurucu olan çene çarpan çorbası tarifi, genelde Tekirdağ bölgesinde pişiriliyor. İşte son derece doyurucu olan çene çarpan çorbası tarifi ve yapılışı.


Bugün, Tekirdağlıların çok iyi bildiği ve yaptığı, bir hayli ilginç bir ismi olan çene çarpan çorbası tarifini paylaşacağız. Çorbanın içine konulan ana malzemeyi hamur açarak evde kendiniz hazırlıyorsunuz.

Malzemeler:

Hamur için:

1 bardak un

1 çay kaşığı tuz

Aldığı kadar su

Çorba için:

4 bardak süt

4 bardak su

1 tane yumurta

1 limonun suyu

Yapılışı:

Çorbayı yapmak için önce hamuru hazırlayın. Bunun için una tuz ekleyin, azar azar su ekleyerek kulak memesi sertliğinde bir hamur tutun. Hamurun üzerini örterek 40 dakika dinlendirin. Hamuru unladığınız tezgâhta yarım santim yüksekliğinde açın. Açmış olduğunuz kalın yufkayı unlayarak oklavaya sarın. Oklavayı sarılı haldeki hamur rulosunun içinden çekip çıkarın.

Hamur rulosunu bir bıçakla 1 santim genişliğinde şeritlere ayırın.

Geniş bir tencereye suyu ve sütü koyup kaynatın. Kaynara çıkan suya kestiğiniz hamurları ilave edin. Arada bir karıştırın.

Çorbanın terbiyesi için yumurtayı çırpın, içine limon suyu ekleyin. Sıcak çorbadan bir kaç kaşık alıp terbiyeyi ılıştırın. Terbiyeyi çorbaya karıştırarak aktarın. Çorbayı hamurlar yumuşayıncaya kadar sıkça karıştırarak pişirin.

İsteğe bağlı olarak çorbanın üzerine yağda nane, pul biber yakıp gezdirebilirsiniz.
79 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın