• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Balon balığı, ışgın otu, muskat, barbunya gibi bazı yiyecekler, yemeden önce iyi hazırlamazsanız sizi hasta edebiliyor ve hatta öldürebiliyor.

Kızıldeniz'den gelerek Akdeniz Körfezi'nde balıkçıların korkulu rüyası olan balon balığında tetrodotoksin bulunuyor. Etkilerinin hızı ve şiddeti korkutan bir zehir ve siyanürden bile daha ölümcül. Ancak risklere karşın, balon balığı bazı ülkelerde aranan bir lezzet. Japonya'da fugu (hazırlanmış balon balığına verilen ad) sık sık çiğ yeniyor ya da çorbalara katılıyor.

Şefler, bu balığı hazırlamak ve müşterilerine sunmak için eğitimden geçiriliyor. Önemli olan, fugunun müşterilerin tabağına gidene dek zehirli kısımlarından, beyin, deri, yumurtalık, karaciğer ve bağırsaklarının temizlenmiş olması. Riskli kısımlar tüketildiği taktirde ilk olarak vücutta uyuşma ve titreme baş gösteriyor. Kademe kademe, nefes almada zorluk, konuşamama ve boğulmaya bağlı ölümler görülüyor.

Son zamanlarda Türkiye sularında da sıkça görülen balon balığı, geçtiğimiz Kasım ayında bir amatör balıkçının yoğun bakıma kaldırılmasına neden olmuştu. Antalya'da avladığı balığı yiyen 58 yaşındaki adam zehirlenerek hastaneye kaldırılmış, yoğun bakıma alınmıştı.


87 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ensonhaber