• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Finlandiya’nın süpermarket zinciri S-Market, gıda atıklarının önüne geçmek için happy hour kavramını indirimli yiyecek satışıyla özdeşleştirdi.

BU OLAY GEZEGENE FAYDA SAĞLAYACAK BİR ŞEYE DÖNÜŞÜR MÜ?

Bir dönem ülkemizde de trend haline gelen ve sıklıkla şirketlerde uygulanmaya başlayan ithal gelenek happy hour, çoğunluk tarafından sevilen bir aktivite biçimi oldu. Elbette bazılarımız için içten içte hoşlanılmayan, sinir bozucu bir uygulama olarak kaldı. Cuma günleri yoğun bir haftanın stresini atmak adına, şirketin kanatları altında kontrollü bir eğlence ortamı yaratıyor bu etkinlikler. İndirimli veya bedava içki sunulması da en önemli özelliği.

Amaç motivasyon sağlamak, şirkete bağlılığı ve verimi artırmak. Bazılarımız happy hour’da gerçekten eğlenirken, bazılarımız bu altta yatan amacı göz ardı edemiyor ve eğleniyormuş rolü yaparak sıkıntılı saatler geçiriyor. “Mutlu saat” anlamına gelen ismi bile sinir bozmaya yetebiliyor. Yurt dışındaki happy hour’lar restoranlarda ve barlarda da içki indirimlerini kapsıyor. Hatta dünyanın çoğu noktasında happy hour, indirimli içki satışı ile özdeşleşmiş durumda. Peki bu tip bir indirim kampanyasının gezegenin yararına kullanıldığında oldukça işe yarayabileceğini hiç düşündünüz mü?

SAAT 21.00'DEN SONRA SON KULLANMA TARİHİ YAKLAŞAN ÜRÜNLER İNDİRİMLİ

Finlandiya’da ülke genelinde 900 S-Market mağazasında, elde kalan et ve balıklar (yüzde 60’ı elde kalıyor) raflardan çöpe gitmeden önce her akşam saat 21.00’de indirim uygulanmaya başladı. Bu son dakika indiriminin adı happy hour. Happy hour’dan ziyade Türkiye’deki akşam pazarı geleneğine benziyor aslında.

Happy hour, S-Market’in 2 yıldır gıda atıklarını azaltmak için sürdürdüğü bir kampanyanın parçası. Happy hour kavramı insanların zihninde içkiyle özdeşleşen bir etkinlik. İnsanların içmeyi sevdiği bir ülkede, gıda atıklarını önemsemeyenlerin dahi dikkatini çekmek amacıyla bu gıda indirimi uygulamasına da happy hour denilmiş.

MÜŞTERİLER ÇOK UCUZA YİYECEK ALABİLİYOR

S-Market’in happy hour’u, kazan-kazan-kazan durumu ile sonuçlanmış. Müşteriler çok ucuza yiyecek alabiliyor, perakendeciler elden çıkarma için ödeme yapmak zorunda kalmıyor ve gezegen üzerindeki üretim ve tüketim yükü hafifliyor.72 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın