• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress
Nedim TAKTAK
nedimtaktak@gmail.com
Kendi Hayatınıza Ancak Siz Anlam Verebilirsiniz
26/02/2018

Kendinizi, kendi hayatınızı keşfetmek önemli bir gelişmedir. Zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu araştırabilmek için kendinize objektif gözlerle bakmayı benimsemeniz gerekir. Bunun anlamı bugüne kadar hayatın acılarını hafifletmek için size eşlik etmiş olan beklentileri terk etmenizdir.

Acıyla hayata ve savunma mekanizmalarını bırakmaya gönüllü olmanız gerekir. Kendinizi ve hayatınızı incelemenin sonucunda kendinizi bütünleme ve dengeleme sanatını öğrenirsiniz.

Tüm insanların tanıdığı ilk korku, terk edilme korkusudur ve bu korku gerçekçidir.

Çünkü insan yavrusu terk edilirse hayatını sürdüremez. Bebek ya da çocuk korundukça, terk edilme korkusu azalır. Reddedilme korkusu terkedilme korkusunun bir parçasıdır.

Tüm korkuların kaynağı ise terk edilme sonucu ölüm korkusudur. Ölüm, korku, terk edilme ve reddedilme, güçsüzlük ve kontrol kaybının sergilenmesidir. Başka bir deyişle, esas olarak kontrol edemediğimizden korkarız. Korku güvensizlikle eşdeğerdir.

Bize uygun gelen kabul ettiğiniz düşünceler vardır; karşı çıktığınız düşünceler vardır.  Yani düşüncelerin doğruluğunu ve yanlışlığını tartışılabilirsiniz. Fakat duygular söz konusu olduğunda bunu yapamazsınız. Duyguların doğrusu yanlışı yoktur. Duygular kişiseldir ve o durumu yaşayan kişiye aittir.

Hayatta kontrol edebileceğimiz neler var? “Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz” ve “duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız”. Bunların dışında hiçbir şey sizin kontrolünüzde değildir.

Ne Kadar Empati O Kadar Sempati

Empati, bir insanın kendisini karşısındakinin yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Karşıdaki kişinin rolüne girerek duygudaşlık kurulduğunda kısa bir süre kalınmalı ve tekrar kendi yerine geçebilmelidir.

Empati, sempatiden farklıdır. Empati ise karşıdaki insanın duygu ve düşüncelerini anlamaktır. Sempati, karşıdaki insanın duygu ve düşüncelerinin aynısına sahip olmak demektir.   Empatinin son aşaması, duygudaşlık kurduğumuz kişiye anladığımızı ifade etmektir. Örneğin bir dostumuz üzüldüğünde onu anlarız, duygularını hissederiz. Fakat ona ifade etmeye geldiğinde, gülümseyerek, ‘Boşver, üzülme, unut gitsin, kafana takma...’ dediğimiz zaman çelişki oluşur.

Duygudaşlık, kişinin;

• Olaylara karşısındakinin bakış açısıyla bakabilmesi...

• Karşısındaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması...

• Anladığını karşısındaki kişiye ifade etmesi…

Biliriz ki; karışımızdaki insanın tek isteği anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulma isteğidir.

 

http://m.hicrethaber.com/yazarlar/nedim-taktak/kendi-hayatiniza-ancak-siz-anlam-verebilirsiniz/473/ 463 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Korona Günlerinde Aileyi Tanımak - 10/05/2020
Çocuk onunla geçireceğiniz zamana bakarak, onu sevip sevmediğinizi bilecektir. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarına olan sevgilerini onlara zamanlarını vermekle göstermelidirler.
Stres Altındaki İnsan - 28/09/2017
Bireyin strese açık oluşunda rol oynayan faktör, streslerle başa çıkabilmek konusundaki kişilik donanımıdır.
Hayır Demezseniz Bedelini Kabul Edersiniz - 22/09/2017
Müstakil bahçe içinde bir ev gibi düşünün hayatınızı.
HARUN KOLÇAK’in kaleminden… - 20/09/2017
HAYATTAN… *BENİ ELEŞTİREN, BANA BİR ŞEYLER SÖYLEME YETİSİNİ KENDİNDE BULANLARA , “CEVAP VERMEME”Yİ ÖĞRENDİM… ÇÜNKÜ BU TARTIŞMA, HİÇ BİR ZAMAN BİTMEYECEKTİR…
Herkes Her şeyi Bil/e/mez - 17/07/2017
Geçmiş, bütün eser ve zaferleriyle “Yapmam gerekir” diyen insanların inşa ettiği bir yapıdır. Geleceği de “Yapmam gerekir” diyenler kuracaktır.
Herkes, Birisi, Herhangi Biri ve Hiç kimse - 13/07/2017
Herhangi Biri'nin yapabileceği bir işi, Hiç Kimse yapmadığı için, Herkes, Birisini suçlar.
Ensonhaber