• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress
Nedim TAKTAK
nedimtaktak@gmail.com
Herkes Her şeyi Bil/e/mez
17/07/2017
İrade, parlak ve mesut bir mesleğin kapılarını açar. Çalışma, eşiği atlayıp ilerlememize yardım eder. Yolculuğun sonunda erişeceğimiz başarı da bütün gayretlerimizi mükâfatlandırır.
“Bir gazeteci,102 yaşındaki bir adamla röportaj yapmak üzere yaşlı adamın evine gider. Ona; sağlıklı, dinç ve uzun yaşamasını neye borçlu olduğunu sorar. Beklediği cevap, ”Hiç sigara içemedim, kendimi yormadım, yoğurt yedim, spor yaptım türünden bir şeylerdir; ancak ihtiyar:
— Evlat, her gün erkenden yatağımdan kalkar, halime şükrederek pencerenin önüne giderim. Hava ister güneşli, ister yağmurlu, ister sıcak, ister soğuk olsun kendi kendime şunları söylerim: ”Bu, tam benim istediğim bir gün!” 
Mutluluk gerek kavram gerekse anlam olarak herkese göre değişmektedir. Dolayısıyla mutsuzluk ifadesinde yere, şartlara ve kişiye göre anlam değiştireceği doğaldır. Bu değişik anlam yapısının insanların birbirlerini anlamalarında zorluklarla karşılaşmalarına neden olacağını söylemek zorundayız. Öyle ise düşüncelerimize bir boyut kazandırmak ve konuyu biraz daha aydınlık ölçüler içerisinde inceleyebilmek için neden hep telâş, ümitsizlik, endişe içinde yaşıyoruz? Neden kendimize ve başkalarına baskı yapıyoruz? Neden hep küçük mutluluk kırıntılarıyla yetinmek zorundayız? İnsanı insan eden huzur değil, gayrettir. Kolaylık değil, güçlüktür. İyi bir gemici en iyi tecrübesini fırtınalar ve dalgalar arasında elde eder. Cesaret, güven ve yüksek disiplin ruhu böyle kazanılır. İnsan en büyük zaferleri kendisi ile savaşa tutuştuğunda kazanabilir.    
“Yoruldun, dinlen” diyenlere Victor Hugo’nun cevabını tekrarlayacaksınız:
“Dinlenmek için önümde bir ebediyet var.”
Beethoven yenilik peşinde koşmasını kıyasıya eleştirenlere karşı şöyle diyordu:
“Bir kaç sineğin ısırması, yarışı kazanmaya azmetmiş bir atı durduramaz.”
Toplumlar hayalleri nispetinde gelişirler ve yaşarlar. Osman Gazi oğlu Orhan Gazi’ye ölmeden önce Bursa’yı almasını istemesi bundandır. Nitekim kendisi de Şeyh Edebali’den suyun ötesini düşünmesini ve beyliğin başına geçmesi gerektiğinin öğüdünü almamış mıydı? Başarısızlık yapamamak değil, yapamayacağını zannetmektir. Bizi düşüncelerimiz sınırlamazsa hiçbir şey sınırlayamaz. Suyun ötesini değil okyanus ötelerine erme düşünceleri var artık”
Söylenerek korkumuzu artırabiliriz. Cesaretiniz yoksa kendi iç dünyanıza hapis olmaya mahkûmsunuz. Risk ve sorumluluk üstlenmeyen hiç kimse başarılı olamamıştır.
 Zihinlerini ölmüş geçmişte ve doğmamış gelecekte yaşatanlar, şimdiki zamanda yaşamaya mahkûm olan bedenlerini öldürürler. Beden giderse beyni de beraberinde götürür.”
Picasso da ‘Çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum. Beni asıl yoran hiçbir şey yapmamak ya da gelen anlayışsız misafirleri ağırlamak oluyor. Demektedir.
Yani işimizi, işimizde bulunduğumuz konumu ve iş ortamını iyi tanımak zorundayız. Günlük sekiz saatimizin geçtiği yer ne kadar rahat, huzurlu ve zevkliyse hayata bakışımız daha güzel olacaktır. 


253 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Korona Günlerinde Aileyi Tanımak - 10/05/2020
Çocuk onunla geçireceğiniz zamana bakarak, onu sevip sevmediğinizi bilecektir. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarına olan sevgilerini onlara zamanlarını vermekle göstermelidirler.
Kendi Hayatınıza Ancak Siz Anlam Verebilirsiniz - 26/02/2018
Kendinizi, kendi hayatınızı keşfetmek önemli bir gelişmedir. Zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu araştırabilmek için kendinize objektif gözlerle bakmayı benimsemeniz gerekir.
Stres Altındaki İnsan - 28/09/2017
Bireyin strese açık oluşunda rol oynayan faktör, streslerle başa çıkabilmek konusundaki kişilik donanımıdır.
Hayır Demezseniz Bedelini Kabul Edersiniz - 22/09/2017
Müstakil bahçe içinde bir ev gibi düşünün hayatınızı.
HARUN KOLÇAK’in kaleminden… - 20/09/2017
HAYATTAN… *BENİ ELEŞTİREN, BANA BİR ŞEYLER SÖYLEME YETİSİNİ KENDİNDE BULANLARA , “CEVAP VERMEME”Yİ ÖĞRENDİM… ÇÜNKÜ BU TARTIŞMA, HİÇ BİR ZAMAN BİTMEYECEKTİR…
Herkes, Birisi, Herhangi Biri ve Hiç kimse - 13/07/2017
Herhangi Biri'nin yapabileceği bir işi, Hiç Kimse yapmadığı için, Herkes, Birisini suçlar.
Ensonhaber