• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar

Bu sene kendinize iyi davranın. Kendinize kararlarınıza sadık kalmak için söz verin. Yeni yıl yeni bir başlangıç demek, yani, düşünceleriniz yeni amaçlar, yeni kararlar, yeni hayaller ve yeni hedeflerle dolup taşar. Gerçeğe dönüştürebilmek için yeni yıl kararlarınızı yazın ve yeni yılın bütün olasılıklarının avantajından yararlanmak için yenilenin, dirilin ve canlılık kazanın. 

 http://www.nedimtaktak.com


1- Her gün sevmeyi yaptığınız bir şeyi en iyi şekilde yapın.

Bakın bu çok önemli. Her gün sadece kendiniz için bir şey yapın. Bir yönetici veya işletme profesyoneli olarak, iş gününüzün her dakikasında diğerleri için bir şeyler yapma çarkına takılıp kalabilirsiniz. Eğer mesai saatleri dışındaki saatlerinizi işgal eden aile üyelerine sahipseniz, bu problem burada çözülmüş sayılır.

Egzersiz yapmak, rahatlamak, kafanızı dinlemek, yemek kitabındaki bir yemeği pişirmek, dondurma yemek, günlük yazmak, bahçe işleriyle uğraşmak veya balkondaki çiçeklerle uğraşmak, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak veya hoşunuza giden herhangi bir aktiviteyi yapmak için her gün kendinize vakit ayırma kararı alın.

Sadece bütün gün boyunca yaptığınız şeyden farklı bir aktivite yaptığınızdan emin olun. Yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

2- Kendinizi inanın ve hak ettiğinizde sırtınızı sıvazlayın.


Yukarıda verilen çalışmada, bu soru en üretken iş yerlerini tanımlıyordu. Son yedi gün içinde yaptıkları işler için övgü veya ödül alan insanlar daha mutlu ve daha üretkenler. İçinde bulunduğumuz çağda, patronunuzla sık etkileşimde bulunma ihtimaliniz düşük. Bu sebepten ötürü, çabalarınızı kendiniz takdir etmeniz önemli. Bunu yapmanın bir yolu pozitif notlardan, teşekkür mektuplarından ve başarılı girişimlerden oluşan bir dosya saklamak. Ben benimkine “On Numara İşler” diyorum. Tamamladığınız her projeden sonra başarınızı değerlendirmek için bir mola verin.3-Her gün yeni bir şey öğrenmek için çaba gösterin.


Hep aynı şeylerde çıkmaza girmek kolay bir şeydir. Bir makale okuyun; bir iş arkadaşınızla yeni bir yaklaşımı tartışın; diğer kurumların internette ne yaptığını araştırın.  

Öğrenmek için sahip olduğunuz fırsatlar içinde bulunduğumuz bilgi çağında her gün çoğalarak artıyor.

4-Profesyonel bağlantılar ve iş ağı kurun.


Uzun süredir iletişim kurmadığınız iş arkadaşlarınızı arayın. Her ay en azından bir profesyonel toplantıya katıldığınızdan emin olun. Aktif katılımla birlikte geliştirdiğiniz arkadaşlıklardan ve ilişkilerden yararlanın. Sadece katılmak yeterli değil.

Profesyonel iş birliğinin meyvelerini toplamak için katılım yapmak zorundasınız. Ağ kurma kralı olan Harvey McKay’in Dig the Well Before You’re Thirsty: The Only Networking Book You’ll Ever Need (Susamadan Önce Kuyuyu Kaz: İhtiyaç Duyacağınız Tek Ağ Kurma Kİtabı) kitabını okuyun. Derinlere indikçe bu kitapta harika fikirler bulacaksınız.

5-Rahat olduğunuz yerden çıkarak cesaretinizi ortaya çıkarın.


Ne zaman konfor alanında olduğunuzu siz daha iyi bilirsiniz. Kendiniz neden konuşmamanız gerektiği veya size problem yaratacak bir konuda neden fikrinizi söylememeniz gerektiği gibi bahaneler uydururken duyarsınız.

Sadece bir kere, kendinizi bu konumda bulduğunuzda, gerçekten ne düşündüğünüzü belirtin. Şok dalgaları geçtikten sonra, iş arkadaşlarınız size hayran olacak.

Kendi zihninizle yarattığınız bariyerleri bir kere kırmaya başladıktan sonra zihninizi dışarıya vurmanın gittikçe daha da kolaylaştığını fark edeceksiniz. Neden mi? Çünkü o deneyimden her seferinde sağ kurtulmuş olacaksınız. Aslında, kariyeriniz bile siz konfor alanınızı terk ettikçe şaha kalkabilir.

Profesyonel cesaretlerini ortaya koyan insanların çoğu en kötü şeyin olmasını beklediler ama duruşları için ödüllendirildiklerini gördüler. Eğer kendinizi ödüllendirilmek yerine itilmiş ve kakılmış bulursanız, muhtemelen başka bir iş aramanın zamanı gelmiştir. Kendinizi özgür bir şekilde ifade edebileceğiniz bir yerde çalışmak istemez misiniz?

6-Konuşmaktan çok dinleyin.

Bir yönetici olarak, vaktinizin çoğunu problem çözme aktivitelerine ve çabalarına harcıyorsunuz. Bu yıl iş arkadaşlarınızın ne dediğini dinlemeyi deneyin; belki de yeni fikirler veya politikalar istiyorlar, tavsiye veya problem çözme değil.

Belki de problemi sizin çözmenize gerek bile kalmaz. Sizin dinlemeniz onların problem çözme becerilerini geliştirebilir. Stephen Covey’in deneyimiyle, öncelikle anlamaya, daha sonra anlaşılmaya çalışın.

7-Planlayın ve sistemli olmaya çalışın.


Bu hayattaki amaçlarınızı, günlük yapmanız gereken aktivitelerinizi ve yapmanız gerekenler listenizi takip edebilmek için bir sistem geliştirin. İster Microsoft Office Outlook’ta ister Google Takvim’de olsun, bir planlayıcı kullanmak sizin zihninizden gereksiz günlük detayları temizlemenize yardımcı olur. Bilgisayarınızın gereksiz dosyaları silmesi gibi düşünün. Bu tür bilgileri zihninizden atmak size daha kritik düşünceler için yer verir.

İster kağıt üstünde ister elektronik metotlarla, günlük aktivitelerinizi takip etmeniz amaçlarınız için hayati derecede önem taşır. Sizin için en önemli olan önceliklerinizi gerçekleştirmek istersiniz, öyle değil mi?

8-Öğrenmeye ve büyümeye devam etmek için açgözlü bir şekilde okuyun.

Ben aylık olarak birkaç iş kitabı okuyorum. Kitapçılarda iş hayatı bölümünde satış ve kişisel gelişim üzerine birçok kitap bulabilirsiniz. Buna ek olarak birkaç tane dergi, çevrimiçi kitaplar ve günlük gazete okumayı hedefliyorum. Her zaman amacıma ulaşamıyorum ama o amaç benim için her zaman orada. Her gün gazete okumaya çalışsam da okuyamayacak kadar yoğun olduğum günler olabiliyor. Ama o günkü gazeteyi okumadığımda vicdanen rahatsız oluyorum. Ev ödevini yapmamış çocuk gibi… Eğer size iş kitapları sıkıcı geliyorsa okumayı bırakmayın. Her zaman okumaya çalışın. Diğer konuların sizin bakış açınızı nasıl geliştireceğini görmek için arada bir iş kitaplarından başka kitaplar da okuyun.

 

9-Bu yıl yeni bir hobi veya aktivite edinin.

Benim en sevdiğim kararlardan biri de budur. Ben bu sene doğa ve gezi fotoğrafçılığı yapmayı hedefledim. Belki de sizin de bu sene koleksiyonunuza başladığınız senedir. Bir arkadaşım klasik radyolarla olan ilgisini bu sene de devam ettirecekmiş. Bir arkadaşım bir yemek tarifi sitesi yazmaya başladı. Eğer bir şey her zaman sizin dikkatinizi çektiyse ve imrendirdiyse, bu sene onu gerçekleştirmek için kararınızı alın. Dünyanıza yeni bir boyut kazandıracaksınız.

 

10-Kendinizi biraz daha az ciddiye alın.

İş hayatında başarılı olmaya uğraşırken, aslında ciddi tartışmalara, tavsiyelere ve problem çözme süreçlerinde kendimizi saplanmış halde bulabiliriz. Gülmek için vakit ayırın. Kurabiyeleri koklamak ve ekmek yapmak için kendinize zaman ayırın.

İstanbul İşletme Üniversitesi

Ensonhaber