• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

İş Teklifi Nasıl Reddedilir?

http://blog.milliyet.com.tr/nedimtaktak

Eğer iş size uygun değilse ama şirketi sevdiyseniz, telefon veya e-posta yoluyla kurumdan etkilendiğinizi ama işin sizin için doğru olmadığını düşündüğünüzü belirtebilirsiniz.

Cevabınız işin eksik olan faktörlerini, istediğiniz sorumluluk seviyesini, sahip olmak istediğiniz şeyleri içerebilir.

Örneğin, eğer hedeflenen iş sadece şirket içinde küçük satışları içeriyorsa, siz satış yönetimine doğru daha hızlı bir yol sağlayabilecek olan daha büyük hesaplarla uğraşan bir satış pozisyonuyla ilgilendiğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun iyi yanı muhtemelen işveren sizi mevcut olan başka bir pozisyon için düşünebilir veya gelecekte açılacak olan bir pozisyon için sizi listesine ekleyebilir.

Şirketi sevmemiş olabilirsiniz.

Eğer şirket size sahip olduğu kültür, ürünleri veya hizmetleri yönünden cazip gelmiyorsa, basit bir şekilde kariyerinizin bu noktasında bu işin sizin için uygun olmadığını belirterek bu fırsat için teşekkür etmeniz yeterli olacaktır. Adayların etkileşimde bulundukları çalışana herhangi bir memnuniyetsizlik belirtmemeleri veya kurum hakkında herhangi bir eleştiri paylaşmamaları genel olarak onlar için daha iyidir.

Gelecekte yolunuzun kiminle kesişeceğini bilemezsiniz. 

Maaş size cazip gelmemiş olabilir.

Eğer kurum ve iş cazipse ama maaş teklifi yeterli değilse bunu iletişim kurduğunuzda belirtebilirsiniz. Normalde bu teklif hakkındaki düşüncenizi belirttikten sonra yapılır ve daha yüksek bir maaş için pazarlık yapılır.

Eğer bu çabanız nafileyse, teşekkür dileklerinizi, iş hakkında ne kadar heyecanlandığınızı ama maaşın yetersizliğinden dolayı reddetmeniz gerektiğini belirtebilirsiniz. Bazen bir işveren size bu noktada sizin gerçekten reddetmeyi düşündüğünüzü gördükten sonra daha iyi bir teklifle gelebilir.

Ama şunu sakın yapmayın! Maaşın yeterli gelmediği durumda bunu açıkça söyleyin. Başka bahaneler üretmeyin. Evime uzak, çalışma saatleri uygun değil gibi... Böylece tahmininizden daha fazla maaş alabileceğiniz bir ihtimali de yok etmiş olursunuz. Bazı kişiler maaşa düşkün gözükmemek için bu hatayı yapabiliyor. Sonuçta hepimiz para kazanmak için çalışıyoruz.

İş teklifini reddetme mektubu ne zaman ve nasıl gönderilmeli?

Pozisyonu kabul etmemeye karar verdiğiniz zaman, iş teklifini bir mektupla reddetmek için birçok sebep vardır. Öncelikle, mektup veya eposta göndermek sizin iş ile ilgili olduğunuzu net bir şekilde ortaya koyar. Nazik ve minnettar bir red mektubu göndermek aynı zamanda işverenle iyi bir ilişki sürdürmenin de harika bir yoludur. İşverenin gelecekte ne zaman sizin için daha iyi bir teklifi olacağını bilemezsiniz bu yüzden köprüleri yakmak doğru olmaz.

Mektup göndermeden önce işi istemediğiniz konusunda kendinizden emin olun. İşi almanız için en ufak bir şans bile varsa, öncelikle karşı teklifle pazarlık yapmayı deneyin.

Çünkü red mektubunu gönderdikten sonra, bir daha o işi almanız için neredeyse hiç şansınız kalmayacak.

Mektubunuzu teklifi reddetmeye karar verdikten hemen sonra gönderin. Zamanında gönderilen bir mektup geç gönderilen bir mektuptan daha anlamlıdır.

İş teklifi red mektubuna ne yazılmalı?

İş teklifinin yazılı reddi

Mektupta ya da epostada size pozisyonu teklif eden kişiye hitap edin. İşverende olsa bile iletişim bilginizi ve telefon numaranızı bulundurun.

Neden işi reddettiğinize dair detay vermenize gerek yok. Kesinlikle kötü çalışma ortamı veya şirketin uzun dönemde geleceği hakkında kararsızlık gibi çirkin olabilecek nedenler vermeyin. Mektubunuzda bu çeşit spesifiklerden mektubunuzun pozitif bir şekilde karşılanacağından emin olmak için kaçının.

Bununla birlikte, işi neden reddettiğinize dair kısa bir açıklama yapın. Örneğin, başka bir teklifi kabul ettiğinizi, mevcut işinizde kalmanın sizin için en iyisi olduğuna karar verdiğinizi belirtebilirsiniz. Yine de, açıklamanızı kısa tutun.

Mektubunuzun güzel yazıldığından ve yazım ve gramer hatalarına sahip olmadığından emin olun. İşi reddediyor olsanız bile yazışmalarınızın profesyonel olduğundan emin olun.

İş Teklifi Reddetme Mektubu Örnek

Aşağıdaki örnek iş teklifi red mektubunu gözden geçirin ve kendi mektubunuz için taslak olarak kullanın.

Örnek İş Reddi Mektubu

İletişim Adresi

Şehir

Tarih

Sayın ….,Sinem Eralkan

Bana ABC Holding’de Pazarlama Yöneticisi pozisyonunu teklif ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Alması zor bir karardı ama başka bir şirkette farklı bir pozisyonu kabul ettim.

Beni mülakata davet ederek ayırdığınız zaman adına size içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Tekrar, vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

İmza

İsminiz