• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Nörobilimcilere Göre, Stressiz Bir Yaşam İçin Bu Şarkıları Dinlemeliyiz

http://blog.milliyet.com.tr/nedimtaktak

İngiltere’de Mindlab International bünyesinde araştırmalar gerçekleştiren nörobilimciler stres seviyesini %65’e kadar düşüren 10 şarkılık bir playlist yaptı. Araştırma sürecinde, önce katılımcılara çözmesi zor bulmacalar vererek stres seviyelerini yükseltmişler. Sonra da, stres seviyesi yükselen bu katılımcılara müzik dinletmeye başlamışlar. Tüm bu süreç boyunca katılımcıların beyin aktiviteleri, kalp atışları, tansiyon ve nefes alıp verme hızları ölçülmüş.

Ve şu şarkı, stres seviyesini testte kullanılan diğer tüm şarkılara göre açık ara ilk sırada, %65 oranında düşürüyormuş!

Biliyorsunuz, stres sadece ruh sağlığımızı değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımızı da ciddi biçimde etkiliyor. Harvard ve Stanford’da yapılan ve detaylarını burada bulabileceğiniz araştırmaya göre, iş stresi, diyabet, alzheimer veya gripten daha yüksek oranda ölüme neden oluyor. Yani, stres öldürücü olabilir! Bu nedenle ondan kurtulmanın yollarını bulmak gerek.

Yine aynı nörobilimciler, hep aynı şarkıyı dinleyerek sıkılmayın diye 10 şarkılık bir playlist hazırlamışlar. Buyrun efenim, loop’a alın döndüre döndüre dinleyin:

10. “We Can Fly,” by Rue du Soleil (Café Del Mar)

9. “Canzonetta Sull’aria,” by Mozart

8. “Someone Like You,” by Adele

7. “Pure Shores,” by All Saints

6. “Please Don’t Go,” by Barcelona

5. “Strawberry Swing,” by Coldplay

4. “Watermark,” by Enya

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix),” by DJ Shah

2. “Electra,” by Airstream

1. “Weightless,” by Marconi Union

Dikkat dikkat! Araba kullanırken veya dikkat kesilmeniz gereken hayati bir işle uğraşıyorken dinlemek yok!

Not: Muhtemelen araştırmaya Türkçe şarkıları dahil etmemişlerdir, bu nedenle sizin stres seviyenizi düşüren şarkılarınız varsa onları da yorum olarak paylaşın ki hep birlikte faydalanalım, playlist’i genişletelim.

Selin Yetimoğlu

Ensonhaber