• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Renklerle İnsanları Tanıma

Dört ayrı renkle insan karakterlerini, davranışlarını, insanların birbirlerini kolay, rahat bir şekilde anlamalarını ve ona göre davranmalarını etkili hale getiren yöntemler mevcut. Aslında yöntemden ziyade, kişilerin bildiğimiz hal ve hareketlerini kendi isteğimiz gibi değil de karşımızdakine göre uygulama sanatı da diyebiliriz.

Olaylara sadece kendi bakış açımızla baktığımızda, insanların sadece % 25' ini anlayabildiğimizi, kalan % 75’ ini ise anlama şansını kaçırdığımızı ifade ediyor. Aslında bu ifade çok doğru. Çünkü ben hep insanların beni anlamadığını düşünürdüm.

İnsanların hayatlarını, bana göre ayarlamalarını beklemem çok yanlış. Çünkü herkesin beklentisi aynı, herkesin farklı bir dünyası var ve bu dünyalar sadece ben istiyorum diye değişmeyecek.

İşin özü, önce kendi renginizi belirlemek, sonrasında da diğer insanların renklerini tanımak ve bu renklere göre davranmak.

Sarı renk hayat dolu, sürekli kıpır kıpır, çocuk ruhlu, pratik zekaya sahip, ikna edici, meraklı, konuşmayı ve muzipliği çok seven, dağınık, düzensiz, duygusal, hayalci, ayrıntılar üzerinde düşünmeyen, dikkatsiz ve unutkan.

Mavi renk mükemmeliyetçi, düzenli, planlı, ayrıntı düşkünü, derin düşünceli, araştırmaya yönelik meraklı, ciddi ve ağırbaşlı, yetenekli, standartları yüksek ve riskleri önceden görme özelliklerine sahiptirler.

Kırmızı renk güçlü kararlı, kimseden yardım istemeyen, hep dik durmaya çalışan, kendilerini daima haklı gören, eleştirilmekten hoşlanmayan, sonuç odaklı olduklarından detayları sevmeyen, bağımsız, ani kararcı, lider ruhlu, özgüveni yüksek ve iş odaklıdırlar.

Yeşil renk barışçıl, soğukkanlı, rahat, kendisiyle barışık, çatışmaya girmekten çekinen, dinlenmeyi seven, arabulucu, hallerinden genel olarak mutlu olan, sabırlı, kimseyi kırmayan, fazla enerji harcamayı sevmeyen tiplerdir.

Kitabın yaşantımıza ne gibi bir etkisi olur demeyin. Kitabı okuduktan sonra emin olun, kendinizi sürekli renk ve karakter tahlili yaparken bulacak ve kendinize kötü gelen yönlerinizi düşünme ve değiştirme fırsatı bulacaksınız. Karşınızdaki kişinin sizin için olası neler düşündüğünü tahmin edebileceksiniz.

(Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu)
Ensonhaber