• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Ses Sağlığımız

Gün içinde 8-10 bardak su için. Yeterince su içtiğimizde her organımız gibi ses tellerimiz de ihtiyacı olan nemi karşılayamaz. Bu durumda boğaz temizleme ya da öksürme ihtiyacı yaratır. Sabah uyandığınız zaman bir bardak, öğünler sırasında birer bardak, aralarda birer bardak, yatmadan önce bir bardak içebilirsiniz.

Boğaz temizlemekten ve öksürmekten kaçının. Boğaz temizlemek ve öksürmek ses tellerine zarar verebilir. Bunun yerine kuvvetlice yutkunabilir ya da ufak miktarlarda sıvı alabilirsiniz. Boğaz temizleme ve öksürük altta yatan başka bir sebepten (reflü gibi) kaynaklanabilir.

Gece uykunuzu tam alın. Uykusuzluk ve yorgunluk ses kalitenizi olumsuz etkileyecektir.

Mentollü/ naneli şeker, sakız, vb. tüketiminden kaçının. Bu tip tüketim maddeleri boğazınızın dolayısıyla ses tellerinizin kurumasına yol açar. Bu tüketim maddeleri yerine sıvı tüketebilir ya da boğaz pastili alabilirsiniz. Uzun cümleler kurarak konuşmayın. Kısa cümleler ile konuşmak, nefesi doğru kullanmanızı ve daha rahat konuşmanızı sağlar.

Yüksek ses ile konuşmaktan kaçının. Gürültülü bir ortam içerisinde bulunmak, başka bir odada bulunan birine seslenmek sesimizi daha yüksek tondan ve perdeden kullanmamıza neden olur.