• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

İş Arama Sürecinde Aktif Olmanın Yöntemleri

Bu insan içine dönük halini çok iyi bir şekilde kontrol altında tutar ve ön plana çıkarmak istediği etkili özelliklerini dışarı verir. Zaten bu insan iş aramaya başladığında başarılı olması için yapması gereken şeydir. Bu iki zıt tarafı birbirine uydurmak zor, garip ve hatta yorucu olabilir ama o kişi oyunun sonuna odaklanmalıdır.
 
İçedönük bir insanın kendi özelliklerini iş arama sürecinde ön plana çıkarması ve başarılı olması için kullanması gereken 5 yöntem vardır.
 
İş Arama Sürecinde Aktif Olmanın Yöntemleri
 
Proaktif olmak

İçedönük insanlar iş arama sürecinde daha düşünceli bir hale gelirler.  İş aramaya odaklıdır ama iş aramak için olan uygun yolları çokça düşünmesi çok fazla zaman kaybettirir. Bu da iş arama sürecinde tüm çabalarını boşa çıkarabilir.
 
Böyle durumlarda dışadönük olan insan içedönük olana nasıl harekete geçileceğini öğretebilir. Bir işe alım uzmanından iş görüşmesi için nasıl randevu alabileceği ile ilgili deneyimlerini paylaşması o kişiye faydalı olur. Hatta onun adına görüşme bile ayarlayabilir. İçedönük kişilerin en önemli kötü özelliği ilk adımı atamamaktır.
 
Not: Stratejik planlamanın ve doğru şeyi doğru zamanda yapmanın sonucu başarı getirir. Düşünmeden hareket etmek her şeyi berbat edebilir ve hatta içedönük insanın itibarına zarar verebilir. Bu sebeple yardımcı olacak kişinin doğru hareket etmesi gerekir.
 
Çevre yapmak

İçedönük olan kişi karşısındakini dikkatli bir şekilde dinler, bilgili sorular sorar ve aslında iletişim kurduğu insanın cevaplarını dinler. Peki, siz ağzından hiçbir kelime çıkmayan ve çay bardağına bakan biriyle garip bir durum yaşadınız mı? Sessizlik o kadar gürültülüdür ki yaprak düşse duyulur.
 
Bu dışadönük bir insanın ortamı hareketlendirme yeteneğinin içedönük olan tarafından örnek alınması gereken yerdir. Dışadönük olan konuşmayı ateşler, içedönüğe yeni tanıştığı kişiler, işi veya futbolla ilgili bilgiler verir.
 
Pazarlama

İçedönük olan yazılı iletişimi tercih ettiğinden dolayı onun için ön yazı ve özgeçmiş yazmak kolaydır. Araştırma yapmak, işverenin ihtiyaçlarını anlamak ve daha sonradan o ihtiyaçları nasıl yerine getireceğini bilmek onun için çocuk oyuncağıdır. Bu direkt olarak içedönüğün işidir.
 
İçedönük olan yazdığı özgeçmiş ya da ön yazının işe alım uzmanına ulaştırması için doğru aracı kişiyi bulmada veya bir iş görüşmesi ayarlamada dışadönük kişiden yardım alabilir.
 
Not: İçedönük insan özgeçmişinin ve ön yazılarının değerli olduğundan emin olmalı, etkili dağıtım yeterli değildir. İçedönük insan kendi pazarlama materyallerini tamamlamak için yeterli bir süre ayırmalıdır.
 
Takipte Kalma

İçedönük insan kahve içmek için biriyle buluştuktan sonra veya bir etkinlikten sonra takipte kalması gerektiğini bilir ve teşekkür kartı gönderir. Buradaki iletişim yazılıdır yani içedönük için çok rahattır ama her zaman takipte kalmak için en etkili yol değildir.
 
Dışadönük olan ise telefonu alır, iletişim kurduğu kişiyi uygun bir zamanda (genelde ertesi gün) arar ve ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşır. Hatta buluşmak için başka bir zaman teklif eder. Ona göre mailleşmek zaman kaybıdır ve sonuç vermez.
 
Not: Sadece maile güvenmek anlaşmayı garantilemez ama mail ve sözlü iletişim içedönüğün başarılı olması için şarttır.
 
Mülakat

İçedönük olan insan mülakata güzel hazırlanır. Pozisyon ve şirket ve tabii ki sektör hakkında araştırmasını yapmıştır. Hazırlığından dolayı onu zor sorular şaşırtmaz. Düşüncelidir ve bu mülakat sırasında dışa vuracaktır. Bununla birlikte fazla düşünceli halede gelebilir, yeterince kendiliğinden olmayabilir.
 
Dışadönük olan insan diğer tarafta çok spontanedir. Dışadönüktür, sosyaldir ve konuşurken kendini rahat hisseder. İçedönük olan insan bu özelliklere uyum sağlamaya çalışarak ondan yararlanabilir. Aynı zamanda gülümsemeyi ve hevesli bir tutum takınmayı unutmamalıdır.
 
Not: Bu iş arayışının en önemli aşaması; o yüzden içedönük insanların dışadönük olan insanların özelliklerini kapması önemlidir. Birçok mülakatçı sosyal olan, kendine güvenen adayları seçerler bu da dışadönük olan insanın işini kolaylaştırır.
 
İçedönük olan ve dışadönük olan insanlardan iyi bir takım olur. Bazı içedönük insanlar için bunları söylemesi yapmaktan daha kolaydır. Bununla birlikte, içedönük olan insan dışadönük olanın tavırlarına özenmelidir.

www.iienstitu.com
Ensonhaber