• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

İletişim Becerileri Yüksek Olan Kişiler Hangi Meslekleri Seçiyor

Pazarlama Müdürü

Pazarlama yöneticileri bir şirketin ürün ve hizmetlerine olan talebi değerlendirirler ve daha sonra bunları nasıl, nerede ve kimler için satacağına karar verirler. Ayrıca fiyatları da belirlerler. Halkla ilişkiler, satış ekibi ve ürün geliştiricileriyle işbirliği yaparlar. Bu görevler kişilerarası becerilerin ileri düzeyde gelişmiş olmasını gerektirir.Pazarlama yöneticilerinin aynı zamanda bilgi toplama ve etkili iletişim kurma konularında iyi olmaları gerekir.

Etkinlik Planlayıcısı

Kongre ve toplantı planlamacıları olarak da adlandırılan etkinlik planlayıcıları, etkinliklerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlar. Yer seçer, taşeron kiralar ve katılımcılar için yer ve ulaşım çözümü ayarlarlar.

Zaman yönetiminde detay odaklı ve mükemmel olmaları gerekir. Etkinlik planlayıcılarının da güçlü iletişim ve kişilerarası becerileri olmalıdır. 

Temsilciler

Temsilciler, tanımı gereği, iletişimcilerdir. Temsilciler, temsil ettikleri grupların menfaatlerini korumaya yönelik karar almaya ikna etmek için ücret alırlar (bazen gönüllü olmalarına rağmen).

Bir iletişim uzmanı olarak, bu kariyer için ihtiyacınız olan hemen hemen tüm bilgi ve becerilere sahipsiniz ancak temsil ettiğiniz grubun faaliyetleriyle ilgili uzman olmanız gerekir. Bunu başarmak için konuya ilişkin birkaç ders alabilirsiniz.

Satış Temsilcisi

Satış temsilcileri üreticiler ve toptancılar için çalışır. Perakendecilere, devlet kurumlarına ve kuruluşlara ürün satmaktadır. Halka satmazlar. Görevleri, müşterileri bu ürünlerin kendilerine nasıl fayda sağlayacağı konusunda ikna etmektir, örneğin kârı arttırmak. İkna edici konuşma ve yazma beceriniz, güçlü kişilerarası becerileriniz gibi bu kariyerinizde de değerli birer nitelik olacaktır.

Reklam Satış Temsilcisi

Reklam satış temsilcileri, dergilerde, gazetelerde, web sitelerinde ve açık hava medyasında yer alan alanları satarlar. Şirketleri temsil ettikleri medyadaki reklamların müşterilere ulaşmanın en iyi yol olduğuna ikna etmeleri gerekir. Bu meslekte güçlü iletişim becerilerinizden en iyi şekilde yararlanacaksınız.

İnsan Kaynakları Uzmanı

İnsan kaynakları uzmanları, bir şirketin veya kuruluşun çalışanlarını işe almaktan ve onları elde tutmaktan sorumludur. İş adaylarına mülakatlar yaparlar, işe alır ve çalışanların şirket politikaları ve faydaları hakkındaki sorularını yanıtlarlar.

Bu meslek, konuşma ve kişilerarası becerilerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı gerektirir. Adayların geçmişlerini kontrol etmek ve kayıt tutmak söz konusu olduğunda, detay odaklı olmak kesinlikle değerli bir beceriniz olacaktır.

Yapımcı

Yapımcılar sinema, televizyon şovları, sahne prodüksiyonları ve hatta video oyunları ve bilgisayar yazılımları üretmenin sahne arkasındaki işlerle uğraşırlar. Personeli koordine eder, bütçelere ve programları denetlerler. Diğer insanlarla ilgilenmek için harcayacağınız zaman, mezun olduğunuzda elde ettiğiniz mükemmel iletişim ve kişilerarası becerilerinize teşekkür etmenize sebep olacak.

Avukatlar

Avukatlar, cezai ve hukuki davalarda müvekkilerine tavsiyelerde bulunur. Onları mahkemede ve duruşmalarda temsil ederler. Avukatlar, lisans eğitimi aldıktan sonra sizin sahip olduğunuz mükemmel konuşma ve yazma becerilerine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, yeteneklerinizden bir diğeri olan bilgi toplamada usta olmalıdırlar.

Grafik Tasarımcısı

Grafik tasarımcıları, iletileri basılı ve elektronik ortamda iletmek için görsel öğeler kullanmaktadır. Bir iletişim mezunu olarak, mesajları iletmek için kelimeler kullanmayı öğrenmelisiniz. Grafik tasarımında teknik eğitimle zenginleşen iletişim becerileriniz sizi bu kariyer yoluna sokabilir.

Yönetim Danışmanı

Yönetim danışmanları, daha verimli veya karlı olmak isteyen şirketler tarafından işe alınırlar. Firmalar için çalışan veya bağımsız çalışan danışmanlar, bu hedeflere ulaşmalarında onlara yardımcı olurlar. Güçlü iletişim, kişilerarası ve zaman yönetimi becerileri bu kariyerde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Sinem Eralkan
Ensonhaber