• https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK

Wordpress

Saklananı Kimse Aramaz

Hayatın amacı, amaçlı bir hayattır. İstediğin şeyi elde etmenin ilk adımı, istemediğin şeylerden kurtulma cesaretine sahip olmaktır.

Başarının sırrı yoktur. Başarı, iyi bir hazırlığın, çok çalışmanın ve başarısızlıklardan ders çıkarmanın sonucudur. Başarının şartları: Bilmek, istemek, cüret etmek ve susmak. 

Midyelerin inci saklamaları gibi, insanlar benliklerinde başarılarını saklayamazlar. İnsan başarıyı hak ederse, kendinde bir liyakat gizlidir, sonra da bu başarı etrafına tanıtır, gösterir. Ve işin asıl önemli tarafı hiçbir başarının mücadelesiz elde edilmediğidir.

İnsanların hoşuna gitmek için belki yüzlerce yol vardır. İstediğiniz kadar yüksek kabiliyet ve fazilete sahip olun, insanları başarıya ulaştıran yollardan birini vaktinde bulamazsanız bunların hiç kıymeti kalmaz.

Sizi bulmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi özel bir heyet göndermez ve binlerce memur çalıştıran bir patron da hiçbir zaman kendiliğinden sizi gösterip terfi ettirmez. Siz kendinizi göstereceksiniz. Saklananı hiç kimse aramaz.

Talih kaçanı kovalar, o kendisini kovalayana gelir. Talih sizi aramayacağı için, siz ona sizi görme fırsatı vermelisiniz: İlk önce çevre, sonra dost.

En önce çevrenizin ilgisini çekin onları kendinizle ilgilendirin, sonra da size gösterilecek ilgiyi koruyan gereksiz hareketlerle bin bir zorlukla yakaladığınız talih kuşunu kaçırmayın. Bu sözlerim şahsî düşünceler, ahlaki nasihatler değildir.

Bilakis insanlık kabiliyetlerinin gidişlerini gösteren kurallardır. Bu kuralları zamanında kavrar ve uygularsanız hayatınızda başarısızlıkla geçip gidecek yılları kazanmış olursunuz. Geçen zamana, heder olmuş servetin arkasından nasıl acıyorsanız, öyle, hatta ondan daha fazla acımalısınız.

Ensonhaber