• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Sağlık bakanlığı tek çatıya geçmiş olmasına rağmen, adaletsizlik yaratan bazı hususları hala çözememiştir. Daha önce biyologların durumunu ele almıştık. Bugün ise sosyal çalışmacıların durumunu ele alacağız

SORU: Sağlık bakanlığı tek çatı altına toplanmasına rağmen ek ödemeler Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında belirlenmektedir. Aynı bakanlığın farklı müdürlüğünde çalışan sosyal çalışmacıların unvan kat-sayı puanları bu yönetmeliklerden dolayı farklıdır. Örneğin İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapan sosyal çalışmacının ek ödeme unvan kat sayısı 0,75 iken Kamu Hastanelerinde görev yapan sosyal çalışmacının ek ödeme unvan kat-sayısı 0,40 olmaktadır. Bu konuyu sitenizde yer alan Biyologlarin özel tazminat oranı neden farklı?

CEVAP: Tabip Dışı Sağlık Personelinin, Sağlık Müdürlüğü ve Bağlı Birimleri Arasında Kadro Unvan Katsayısı Neden Farklı?

Halen Yürürlükte Olan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre Kadro unvan katsayısı; Sağlık Müdürlüğü, İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde farklılık göstermektedir. Bu iki yönetmelikte belirtilen kadro unvan katsayısının tesislere göre farlılık göstermesi, aynı branşta çalışan personel arasında adaletsiz bir ek ödeme dağılımına sebebiyet vermektedir. Sağlıkta Tek Çatıya geçildiği günden beri bu yönetmeliklerdeki farklılık giderilmemiştir.

Kadro Unvan Katsayısı Neyi Etkiler?

Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sabit Dışı Ek Ödemesi (Performans Ödemesi), aşağıdaki formülle hesaplanmaktadır.

Net Performans Puanı= BirimPerformansPuanı X KadroUnvanKatsayısı X AktifÇalışılanGünKatsayısı

Performans Ödeme= Net Performans Tutarı (TL) ¦ Mahsup edilecek Döner Sermaye Sabit ödeme Tutarı (TL)

Net Performans Puanının hesaplanmasında etkili olan Kadro Unvan Katsayısı, İkinci Basamak Sağlık Tesislerinde çalışan personel için 0,40 iken(Tablo-I), Sağlık Müdürlüğü Personeli için 0,75 tir (Tablo-II). Daha önce, İkinci Basamak Sağlık Tesislerinde Çalışan Sağlık Personelinin Birim Performans Puanı, Sağlık Müdürlüğü'nde çalışanlardan daha fazla olduğu için, (0,40-0,75) kadro-unvan katsayıları Ek ödemeyi dengelemekteydi. Fakat zamanla Performans Sisteminin getirdiği sorunlardan dolayı (Puan Karşılığı Tutarın sabit Kalması, Mahsup edilecek Döner Sermaye Sabit Ödemesinin artması) Performans Ek Ödemeler arasında belirgin farklar açmış, neredeyse İkinci Basamak Sağlık Tesislerinde Çalışan personele Performans Ek Ödeme yapılamaz hale getirmiştir.

Eşit işe eşit ücret ilkesindeki en önemli esas, eşitliktir. Performans Sistemi ve Kadro Unvan Katsayı farklılığı eşitlik ilkesini zedelemekte, acilen yeni düzenlemelerle bu eşitsizliğin son bulması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel


142 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın