• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 Türk Lirası olarak belirlendi.

YENİ BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerliğe ilişkin detaylar belli oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik yapacak olanların ödeyeceği ücretin hesaplanmasını şema üzerinden gösterdi.

Şemaya göre, 40.000 gösterge X memur maaş kat sayısı x 6 işleminden çıkan sonuca göre bedelli askerlik ücreti belirlenecek.

Buna göre, bugün itibariyle bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 lira ve her 6 ayda bir bu ücret artacak. Memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni  askerlik sisteminde hem erbaş ve erlerin hem de bedelli olanların bir ay temel  eğitim alacaklarını, bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisinin  kesileceğini bildirdi. 

Akar, AA Editör Masası'nda yeni askerlik sistemine ilişkin  açıklamalarda bulundu.
 
Konu üzerinde üzerinde çok çalıştıklarını, ilgili kurum ve kuruluşlar  ile ilgili bakanlıklarla yoğun çalışma yaptıklarını ve olabildiğince modern  verileri kullandıklarını dile getiren Akar, "Burada birinci iş öncelikle risk,  tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve  saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin  eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık." diye konuştu.

Bu konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla görüşerek kalıcı ve  öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdiklerini aktaran Akar, "Her sene  bazı hallerde her ay gençlerimizin, anne babaların 'ne olacak, yarın ne çıkacak'  endişesine kapılmadan gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını  sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının  geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye  çalıştık." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, birtakım eksiklikler çıkabileceğini ancak büyük ölçüde  modern, öngörülebilir, sürdürülebilir, Silahlı Kuvvetler'in etkinliğine,  caydırıcılığına, saygınlığına katkı sağlayacak, Silahlı Kuvvetler'in ihtiyacını  karşılayacak, diğer taraftan da gençlerin eğitim, öğrenim ve mesleki  ihtiyaçlarını karşılayacak bir noktaya geldiklerini dile getirdi.

"KURALLARI, İLKELERİ, PRENSİPLERİ BELİRLEDİK"

Sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösteren Akar, şunları  kaydetti:

"Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene  takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle  olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek  astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları  eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da  bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar  sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkeleri, prensiplerini belirledik,  belirleyeceğiz ve buna göre bütün zamanlarda bu sistem bu şekilde devam edecek.  Gerekirse bazı düzenlemeler yapılabilecek."

"Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz  1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber, başlangıçta bu  müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa  o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem  erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. 1 aylık eğitimin  sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti  ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

Bu bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz  5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu  erlere 'kalmak ister misiniz' diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5  ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun  oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık  sözleşme yapacak, bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat  maaşlı olacak. Bu maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları, oradaki  değerlendirmelerde bu arkadaşımız, bu genç başarılı olduğu takdirde o sözleşmeli  er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek."

YEDEK ASTSUBAYLIK

Bakan Akar, sistemin başlangıçtan itibaren çok tutarlı şekilde adım  adım, adeta sindire sindire, herkes birbirini tanıya tanıya ilerlemeye devam  edeceğini söyledi.

Yedek astsubaylığı da anlatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının  yedek astsubay olabileceğini tekrarladı. Önceden meslek yüksekokulu mezunlarının  lise mezunu gibi muamele gördüğünü anımsatan Akar, meslek yüksekokulu  mezunlarının yedek subay olabilmek için 2 yıl daha okuduğunu ya da 4 yıllık başka  bir fakülteyi bitirerek mesleğinden koptuğunu ifade etti.

Akar, "Şimdi 'Sen mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya,  sağlık ne varsa o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var.' diyoruz ve  yedek astsubay olarak kendilerini istihdam ediyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay  temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak.  Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan  sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki  değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa  geçebilecek." dedi.

Lisans ve lisansüstü eğitim görenlerin ise yedek subay olacaklarını  dile getiren Akar, bunların da iki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklarını, 10 ay  kıtalarda maaşlı görev yapacaklarını ve daha sonra terhis olacaklarını bildirdi.

Akar, bu kişilerin de istek ve ihtiyaca göre subaylığa  geçebileceklerine değinerek, şu bilgileri verdi:

"Diğer bir özellik, lisans ve lisansüstü yedek subaylığa müracaat  ettiler ama kadrolar doldu. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay  olabilecekler. Bu lisans ve lisans üzeri, meslek yüksekokulu bitiren gençler  isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla burada esnek model uygulamak  suretiyle geçişler var. Herkes sonuna kadar çalışabilir, kendini geliştirebilir.  Buraya gelen erbaş er ve uzman erler olduktan sonra gerekli kriterleri yerine  getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız, belli şartlardan sonra  subay olabilecek. Dolayısıyla sistem kendi içinde bütünlük içinde sürekli  dönecek."

Sistemin ülkeye, millete, silahlı kuvvetlere hayırlı olmasını dileyen  Akar, bu konuda ayrıca buradaki gençlere askerlik esnasında, sonrasında ve  görevlerini yaparlarken çeşitli imkanlar, destekler de sağlanacağını, bu  çerçevede gençlerin bir taraftan silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacını karşılayarak,  ülkemizin ve milletimizin savunmasına, güvenliğine katkı sağlarken diğer taraftan  da kendi eğitim, öğrenim ve mesleki gelişimlerini sağlayabileceklerini vurguladı.

Hulusi Akar, "Bu arada da isteyenlere subay ve astsubay olma imkanı  tanıyarak, bilerek ve isteyerek tesadüfi değil, göre göre, anlayarak, içine  sindirerek ve de sistem onu tanıyarak, subay, astsubay ve uzman kitlesinin  oluşturulmasına katkı vereceğiz. Buradaki anlatmaya çalıştığım hususların  tamamını çok daha teferruatlı şekilde Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına  koyacağız. Gençlerimiz, vatandaşlarımız yararlanırlar. Sorular olursa onlara da  tweetlerle cevap vermeye gayret edeceğiz." dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞINA SUNULACAK"

Çalışmanın Cumhurbaşkanlığına sunulacağını belirten Akar, "Sayın  Cumhurbaşkanımızın bir ilk ön talimatlarını aldık ama bir kez daha orada  irdelenecek ondan sonra kanunlaşacak. Önümüzdeki nisan ayında bunlar  gerçekleşecek. O sırada bunlar değerlendirilecek." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, maaşlarla ilgili de "Burada rakam söylersem yanlış  olabilir ama erlerimize vereceğimiz 6 ay maaş, astsubay, yedek astsubay, yedek  subaylarımıza vereceğimiz maaşlar, subay maaşlarıyla tamamen orantılı. Yani yeni  başlayan bir maaş keşfedilmeyecek. Oradaki hiyerarşik düzen içinde neyse o  alınacak. Ben son derece tatminkar olacağını değerlendiriyorum. Daha dün  tatbikatlar sırasında oradaki bazı subay, astsubay, uzmanlarımızla konuşma  fırsatı buldum. Gerçekten aklı başında çocuklar, büyük ciddiyetle, samimiyetle  memnun olduklarını ifade ettiler."

Milliyet234 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın