• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Yolcu, yirmi üç yaşındaki Boschwitz'in Kırık Camlar Gecesi'nin hemen ertesinde tek solukta yazdığı, tek solukta okunacak bir roman. Alman yazarın kitabını çok seveceksiniz.

Karşısına çıkan bütün fırsatlara rağmen namuslu kalabilen insanlar da olmalı. İçinde yuvarlanabileceği pis bir su birikintisi bulunca domuza dönüşmeyen insanlar. 1938 Kasım'ında dünyaya bir gecede zifiri karanlık çöker. Yahudilerin işyerleri yağmalanır, sinagoglar basılır, mezarlıklar talan edilir.

Birinci Dünya Savaşı'nda savaştıktan sonra saygın bir tüccar olarak yaşamını sürdüren Otto Silbermann o gece uyandığında yıllardır her yerde ayak sesleri işitilen rejimin güçleri kapısına dayanmıştır.

Tüm varlığını çantasına doldurup evini terk eder ve peşinde uzayan bir gölgeden uzaklaşmak için kaçmaya başlar. Yolculuğu onu tanınmaz hale gelmiş ülkesinden insan manzaralarıyla karşılaştıracaktır.

Ulrich Alexander Boschwitz'den Hitchcockvari polisiye ve mizah dolu kitap: Yolcu

Sayfa: 232

Kitaptan

"Neden kaçabilecekken kalmayı seçtin? Bu sorunun cevabı kahredici; çünkü durum o kadar da kötü değil, bu rezil dönem daha uzun sürmez diye düşündün, çünkü Almanya'nın bir tımarhane değil, hala bir demokrasi olduğu inancına sarıldın."14 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın