• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

EYT'li olmak için işten çıkış belgesinde yer alması gereken bir kod bulunuyor. Aksi takdirde tazminat hakkınızı kaybedebilirsiniz. İşte kontrol etmeniz gereken kritik nokta.

EYT mutluluğu yaşayan milyonlarca vatandaş, işten ayrılmak ve emekli olmak için sabırsızlanıyor.

e-Devlet üzerinden veya SGK'ya giderek emeklilik işlemlerini tamamlayanlar heyecandan bazı noktaları gözden kaçırabiliyor.

EYT'li ancak çalışmaya devam etmek isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir nokta var.

Hali hazırda sigortalı olan ve emekli olmak için işten çıkış yapılacak kişilerin EYT işten çıkış kodu karmaşıklık yarattı. Herhangi bir sorun yaşanmaması ve mağduriyet oluşmaması adına EYT işten çıkış kodunun doğru kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde tazminat kayıplarına bile yol açabiliyor.

Peki, EYT işten çıkarma kodu nedir? EYT'liler hangi kodla emekli oluyor? İşte dikkat etmeniz gereken detay...

EYT 08 kodu nedir

08 kodu Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle kullanılan SGK işten çıkış kodudur.

EYT’liler çalışırken emeklilik başvurusu yapamıyor. Önce işyeri kod 8 ile çıkış işlemini gerçekleştirecek sonrasında da EYT’li çalışan emekli olabilmek için SGK’ya ilgili yazısı işveren tarafından iletilecek

. Çalışan kaç yıl çalıştıysa bununla çarpıp kıdem tazminatını da alabilecek. Bu nedenle 08 işten çıkış kodu tazminatı alabilmek için büyük önem taşıyor.

EYT işten çıkış işlemleri

EYT işten çıkış kodu 08 olurken çıkış işlemlerinde de bir prosedür izlenmeli:

İşveren tarafından çalışanın işten çıkışı verilecek.

SGK'ya 08 kodu üzerinden bildirim yapılacak.

Çıkış işlemleri sonrasında EYT ile emeklilik talebi yapılabilecek.

İşe devam edecek olanların 30 gün içinde sigorta girişi yapılacak.

Milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi haftaya Meclis'e sunulacak. EYT yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuluacak. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin EYT'den emekli olması bekleniyor. Prim eksiği olanlar ise eksik günlerini tamamlamalarının ardında sisteme dahil edilecek. EYT başvurusundan önce hak sahiplerinin bir çok kontrolü yapması gerekiyor. Uzmanlar hatalı işe giriş tarihi, primlerin düzeltilmesi, eksik günlerin tamamlanması, yanlış meslek kodların kontrol edilmesi gibi detayların mutlaka kontrol edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bağlanacak maaşı etkileyecek en önemli iki nokta ise yıpranma payı bulunuyor. Kırkın üzerinde iş kolunda geçerli olan yıpranma payı hakkı erken emeklilik yolunu açıyor, ancak EYT'den emekli olacaklara bağlanacak maaşta da belirleyici oluyor. Bu kontrolde en önemli nokta ise hatalı meslek kodunun düzeltilmesi. 

HATALI KOD NASIL DÜZELTİLİR?

Sabah gazetesinin haberine göre, Hizmet döküm ekranında doğru kodun yer alması emeklilik işlemlerinde büyük önem taşıyor. Yanlış bir kod girişi yapıldıysa sigortalı işe giriş ekranında bulunan güncelleme butonu kullanılarak hatalı kod yerine doğru meslek kodu seçilerek güncelleme yapılabiliyor. Düzeltme yapıldıktan sonra, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde doğru meslek kodunun yer alması gerekiyor.

YIPRANMA PAYI EMEKLİ AYLIĞINI ETKİLİYOR

8 Eylül 1999'dan önce hizmette bulunan bir kamu çalışanın yıpranma payının tamamı emeklilik süresinden düşüyor. Bu tarihten önce başlayan memurun yıpranma payının yarısı da emeklilik yaşından indiriliyor. Yıpranma payı hem emekli aylığını hem de ikramiyeleri olumlu yönde etkiliyor. 40 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın