• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak
Nedim TAKTAK
nedimtaktak@gmail.com
Sınavdan Bir Gece Önce Yapmanız Gerekenler
10/06/2021

 

Çok bunaltıcı olabilir. Bir sınavdan önceki gece hakkında konuşacağız: ne yapmalısınız? Aşırıya kaçmak ve mümkün olduğu kadar çok bilgiyi özümsemeye çalışmak cazip gelebilir. Ayrıca, sınavlardan önce çok endişeli olan ve işleri daha da kötüleştirebilecek birçok insan var. Ancak, bu kaygıyı azaltmanın ve daha iyi bir not almanıza yardımcı olmanın yollarını size anlatmak için buradayız.

 

Tüm Gece Uykusuzluk Çekmeyin

Sınavdan önceki gece sadece bir şey yapmaya karar verirseniz, yeterince uyuyun. Muhtemelen bunu daha önce birçok kez duymuşsunuzdur ancak uyku kesinlikle çok önemlidir! Siz uyurken beyin, anılar ve yeni bilgiler yaratmak için hücreler arasında yeni bağlantılar kurar. Yeterli uyku olmadan, bir sınav için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bir kenara bırakın, genel olarak her şeyi hatırlamakta zorlanacaksınız. En iyi bahsiniz, bir sınavdan tam sekiz saat önce almaktır. Tabii ki, çalışmak için çok zaman harcadığınız günlerde, daha sonra emdiğiniz bilgileri korumak için çok uyumak en iyisidir.

 

Kafeinden Kaçının

Her gün kafein alma eğilimindeyseniz, odaklanmanızı ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, normalde kafein içmiyorsanız, bunu sınav günü yapmak iyi bir fikir değildir - sizi gergin ve gergin yapabilir. Bir gece önce kafein içmenin uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyeceğinden bahsetmiyorum bile.

 

İyi Bir Yemek Yiyin

Sağlıklı beslenmenin ve ihtiyacımız olan tüm besin maddelerini düzenli olarak almanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne yediğiniz, enerji seviyeleriniz de dâhil olmak üzere birçok şey üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, sınavdan önceki gece sağlıklı bir yemek yemeniz en iyisidir. Pizza ve soda gibi şeylerden kaçının. Bunun yerine, yanında biraz buharda pişmiş sebze bulunan ızgara balıkları tercih edin. Belki tatlı olarak biraz karışık meyve bile yiyebilirsiniz. Ağır ve yağlı yiyecekler ertesi sabah daha yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur.

 

Her Şeyi Hazırla

Sınavdan önceki gece, ertesi sabah için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Yanınıza almanız gerekebilecek tüm malzemeleri bir gece önceden hazırlayın, böylece hiçbir şeyi unutmazsınız. Yatmadan önce çantanızı toplayın.

 

Su iç

Stresli olduğunuzda su içmeyi unutmak kolaydır. Bunun da ötesinde, kafein susuz bırakabilir, bu da yeterince içmeyi daha da önemli hale getirir. Biraz susuz kalsanız bile, uyanıklığınızı etkileyebilir ve konsantrasyonunuzu kötüleştirebilir. Yeterince su içtiğinizden emin olmak için, kendinize içmeyi hatırlatmak için masanızın üzerinde veya yakınınızda bir şişe su bulundurun.

 

Gözden geçirmek

Bunun size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, sınavdan önceki akşam bir arkadaşınızla bir soru-cevap incelemesi planlayın - akşamın erken olduğundan emin olun, böylece gevşemek için zamanınız olur. Bu şekilde, bilginizi sınav edebilecek ve konuya olan güveninizi artırabileceksiniz.


 289 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Korona Günlerinde Aileyi Tanımak - 10/05/2020
Çocuk onunla geçireceğiniz zamana bakarak, onu sevip sevmediğinizi bilecektir. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarına olan sevgilerini onlara zamanlarını vermekle göstermelidirler.
Kendi Hayatınıza Ancak Siz Anlam Verebilirsiniz - 26/02/2018
Kendinizi, kendi hayatınızı keşfetmek önemli bir gelişmedir. Zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu araştırabilmek için kendinize objektif gözlerle bakmayı benimsemeniz gerekir.
Stres Altındaki İnsan - 28/09/2017
Bireyin strese açık oluşunda rol oynayan faktör, streslerle başa çıkabilmek konusundaki kişilik donanımıdır.
Hayır Demezseniz Bedelini Kabul Edersiniz - 22/09/2017
Müstakil bahçe içinde bir ev gibi düşünün hayatınızı.
HARUN KOLÇAK’in kaleminden… - 20/09/2017
HAYATTAN… *BENİ ELEŞTİREN, BANA BİR ŞEYLER SÖYLEME YETİSİNİ KENDİNDE BULANLARA , “CEVAP VERMEME”Yİ ÖĞRENDİM… ÇÜNKÜ BU TARTIŞMA, HİÇ BİR ZAMAN BİTMEYECEKTİR…
Herkes Her şeyi Bil/e/mez - 17/07/2017
Geçmiş, bütün eser ve zaferleriyle “Yapmam gerekir” diyen insanların inşa ettiği bir yapıdır. Geleceği de “Yapmam gerekir” diyenler kuracaktır.
Herkes, Birisi, Herhangi Biri ve Hiç kimse - 13/07/2017
Herhangi Biri'nin yapabileceği bir işi, Hiç Kimse yapmadığı için, Herkes, Birisini suçlar.