• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Özgeçmiş Deneyim Bölümü Nasıl Yazılmalı?

Çalıştığınız şirketleri, işe giriş - çıkış tarihlerinizi, sahip olduğunuz unvanları, görev aldığınız pozisyonları, aldığınız sorumlulukları ve başarılarıyla yerine getirdiğiniz görevlerin maddeli bir listesini hazırlayın. Uzun süreli iş deneyimlerine ek olarak stajyerlikler, yaz işleri ve geçici işler de özgeçmişinizin bu kısmında yer alabilir.

Sahip olduğunuz her işi dahil etmenize gerek yok ama bir işyerinde on yıldan fazla çalıştıysanız, başlangıçta sahip olduğunuz işlerin kariyerinizle çok da ilgisi olmadığını göreceksiniz.

Bu tip pozisyonları yazmayabilirsiniz veya özgeçmişinizin sonunda özet halinde bu ilk deneyimlerinize yer verebilirsiniz. 

Genel olarak, bir özgeçmiş sizin son 10-15 yıllık deneyiminiz hakkında işverene bilgi verir. Bu zaman çizelgesinin ötesindeki pozisyonları mevcut kariyerinizle alakalı olmadığı sürece dahil etmek zorunda değilsiniz.

İş Tanımı Yazmak

Çalıştığınız her şirket için unvanınızı, şirketin ismini ve yerini, orada çalıştığınız tarihleri, sorumluluk ve başarılarınızın kısa bir özetini hazırlayın.

Pozisyondaki görevleri listelerken basitlikten kaçının. Diğer bir deyişle eğer görevleriniz arasında "Bölümü ile ilgili iç denetimlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olmak" var ise bunu "denetim yapmak" olarak yazmayın. Bu bölümü yeteneklerinizi ve başarılarınızı vurgulamak için kullanın.

Her iş hakkında nitelikli bilgi vermenin değişik yolları vardır. Öncelikle size en uygun olan bir özgeçmiş tasarımı seçin. Seçtiğiniz stil ve format ne olursa olsun, tutarlı olduğundan emin olun. En son pozisyonunuzu tanımlamak için maddeleme işareti kullanıyorsanız, sahip olduğunuz diğer her bir pozisyonu tanımlamak içinde maddeleme kullanmak zorundasınız. Eğer bir iş için çalıştığınız yılları sağa dayalı bir şekilde belirtiyorsanız, bu bölümde bulundurduğunuz diğer işlerin de aynı hizalamada olduğundan emin olun.

Özgeçmiş Deneyim Bölümü

Bir özgeçmişte deneyim bölümü nasıl oluşturulur?

Şirket #1

Şehir

Çalışılan Tarihler

Unvan

Sorumluluklar / Başarılar

Sorumluluklar / Başarılar

 

Şirket #2

Şehir

Çalışılan Tarihler

Unvan

Sorumluluklar / Başarılar

Sorumluluklar / Başarılar


İstanbul İşletme Enstitüsü