• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Yabancı Dilinizi Geliştirebilmek İçin Uygulayabileceğiniz 13 Basit Yöntem

1. Telefonunun dilini değiştir. İlk başta biraz zorlanacaksın ama biraz mecburiyetten biraz da meraktan yeni gördüğün kelimeleri öğrenmek zorunda kalacaksın.
2. Konuşma diline hakim olabilmek için mutlaka dizi/film izle. Dil bilgisi dışında sana bir sürü kalıp, deyim ve o kelimenin kullanış şeklini gösteriyorlar.
3. Her boş anında o dilde şarkılar dinle. Daha doğrusu şarkının sözlerini oku. Müzik sayesinde bu kelimler daha çok aklında kalıcak aynı zamanda sözlerin telafuzunu da taklit ede ede öğreneceksin.
4. Müzikten çok muhabbete önem veren radyo kanallarını dinleyin. Biraz hızlı konuşsalar da ritimlerine alışınca konuşma dili hakkında çok fazla öğreneceğiniz şey olacak.
5. Sosyal medyada yabancı hesapları takip edin. Paylaştıkları yazıları okurken hem o ülkenin gündemine ait fikriniz oluyor hem de kullandıkları kısaltmaları kalıp kelimeleri öğrenmiş olacaksınız.
6. Dil kartlarını kullanın. İsterseniz kendiniz hazırlayın isterseniz hazır satılanlardan alın, gece yatmadan önce okuduğunuz 2-3 kart bile size yeni kelimeler katacak.
7. O dilde gazeteler alın. Güncel dil kullanımı görmek bir yana gazetenin üstüne notlar alıp ders çalışır gibi gazeteyi çözümleyebilirsiniz.
8. İlginizi çeken konularda bir dergiye abone olun. Dergideki yazılar ve görseller birbirini destekleyince anlamak daha kolay oluyor. Hele bir de konu ilgi çekiciyle okumak ve öğrenmek kaçınılmaz.
9. Akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz ya da internette ulaşabileceğiniz bir sürü ücretsiz dili geliştirmek için kullanılan uygulama var.
10. Aklından geçirdiğin şeyleri bir de bildiğin diğer dillere çevirmeye çalış. Bulamadığın kelimeleri bulmak için kendini zorlayacaksın. Bulunca verdiği o mutluluk ve gurur muhteşem.
11. Dil kurslarının konuşma sınıfları da dilimizi geliştirmek için ideal bir yöntem. ilk başta herkes biraz utangaç olacak konuşmakta zorlanacak, ama inanın konuştukça konuşacaksınız.
12. Sözlük okuyun. Hatta sözlükte kelimeler örneklerle verildiyse bu yeni şeyler öğrenmek ve de kelime bilginizi geliştirmek için çok ideal bir yöntem olacak.
13. Kendi seviyenize göre kitap okuyun. İlgi alanınıza göre seçtiğiniz kitapları okurken hem sıkılmazsınız hem de sonunu merakla beklersiniz. Arada öğrendiğiniz yeni kelimeler de cabası.
 nedim taktak