• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Nefes Teknikleri

Nefes hayatın ta kendisi demek! Nefesinizin farkında mısınız? Mutlu ve sağlıklı yaşamak için fark yaratan nefes tekniklerini denemeye ne dersiniz? Düzenli olarak, haftada bir kere nefes çalışması için kendinize vakit ayırmalısınız. Bu süre içerisinde aşağıdaki çalışmaları yapabilirsiniz. Tavsiyemiz, çalışmaları kendi başınıza değil, yanınızda bir yakınınız ile birlikte yapmanız.. Tabi ki, nefes farkındalığı için ilk olarak eğitim almanız yerinde bir karar olur.. Aşağıdaki çalışmalar boyunca nefesinizi tam alıp, tam vermeye özen gösterin. Hadi Başlayalım!

 http://blog.milliyet.com.tr/nedimtaktak

1. Nefes Çalışması

Tercihen boş mideyle yapılacak bir çalışma. Tamamen dolu, 5 litrelik bir su damacanası al. Sırt üstü yere uzan ve damacanayı karnının (diyaframının) tam üstüne yere paralel olacak şekilde koy. Damacanayı iki yandan ellerinle tut. Bu pozisyondayken, 10 dakika boyunca sadece karnına yani diyaframına nefes alıp ver. Bu ağırlık fazla gelirse birazını boşalt. Eğer ilk defa nefes çalışıyorsan yanında bir yakınının bulunmasında fayda var zira ilk başlarda baş dönmesi, uyku, kendinden geçme hallerini yaşayabilirsin. Bu çalışmayı yaparken sadece karnına nefes almalısın. Göğsün kesinlikle şişmeyecek. Karnındaki damacananın amacı dikkatini oraya çekmek ve diyaframını iyice aktive etmek için ağırlık oluşturmak. Çoğumuz hayatı tepkisel yaşadığımız için sadece göğüs nefesi almaya meylederiz, o yüzden bu çalışmada sadece karnımızı şişirdiğimizden emin olmalıyız.

2. Nefes Çalışması

Yüzüstü uzan. Başını rahat ettiğin yöne çevir. Bu pozisyonda iken avuç içlerini karnına koy. On dakika boyunca nefes alıp ver. Burada nefesin nereye gittiğine bakman gerekmiyor. On dakika boyunca kendi akışında nefes alıp ver.

3. Nefes Çalışması

Bağdaş kur ya da dizlerinin üzerinde otur. Omuzların rahat, sırtın dik olsun. Sağ elini yumruk yap. Ardından, baş parmağınla sağ burun deliğini, serçe parmağınla sol burun deliğini kapa. Diğer parmaklar kapalı kalacak. Şimdi, sağ burun deliğini aç, derin bir nefes al. sonra parmağınla kapa. Beş saniye bekle, sol burun deliğini aç, nefesini oradan ver. Şimdi yine soldan derin bir nefes al, sol deliğini kapa ve nefesini beş saniye tut. Ardından sağ deliğinden nefesini ver. Şimdi yine nefesini sağdan alma sırası. Bu şekilde on dakika boyunca devam et.

4. Nefes Çalışması

Bu çok etkili ve fark yaratan bir nefes tekniğidir. 3 dakika boyunca yapabildiğin kadar hızlı bir şekilde ağzından ve burnundan aynı anda nefes alıp ver. İlk başta hem ağızdan hem burundan nefes alıp vermek sana zor gelebilir ama devam et. Zamanla alışacak ve bunu yapabiliyor olacaksın. Eminim hoşuna da gidecek. Bu egzersiz bir anda baş dönmesi yapabilir. Aralarda zorlanırsan dur, yutkun ve tekrar devam et. Enerjinin arttığını ve çok iyi hissettiğini fark edeceksin. Bunu lütfen yanında bir yakının varken yap!

Son olarak, on dakika boyunca sırt üstü uzan ve tamamen gevşe. Gözlerini kapa. Bedenin ve ruhun için harika bir çalışma yaptın. Fark yaratan 4 nefes tekniğini deneyimledin ve bedenine oksijen sağladın. Hayat yolculuğunun tadını çıkar!

PINAR TAŞKIN
NEFES KOÇU