• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

İşletmede İnsan İlişkileri

Bir işletmenin var olabilmesi için olmazsa olmaz neye ihtiyaç duyarız? 
Bu sorunun tek bir cevabı bulunmaktadır. “İNSAN” 

Eğer işletmede insan ilişkilerine önem vermezsek neler yaşanabilir?
İletişim kopuklukları, zaman kayıpları, müşteri şikayetlerinde artış, motivasyon düşüşleri gibi bir çok başlık sınıflandırılabilir. Bu tür sorunlarla daha az karşılaşmak için insanları çok iyi tanımanız gerekmektedir.

İnsanları tanıma konusunda size fayda sağlayacağını inandığım üç ana başlık var.
Bunların birincisi insanların kişilik yapısını bilmeniz olacaktır.
Bu konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacağınız 2 kitap var.
Bunlar; “Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu” ve “Kişilik Bulmacası” kitaplarıdır.
Bu kitaplarda kişilik yapımızı daha kolay çözümlemek için dört kategoriye ayırmışlardır.
Bu kategoriler eğlenceli, barışçıl, mükemmeliyetçi ve güçlü olmak şekilde uzun uzun anlatılmıştır. Detaylı bilgi edinmek isteyenler ilgili kitapları okuyabilirler.

İnsanları tanımanın ikincisi düşünce yapısını keşfetmek olacaktır. Düşünce kendi içinde mantıksal olma ve duygusal olma hali olmak üzere 2’ye ayrılır. En özet haliyle gündelik hayatta size göre soğukkanlı insanlara mantıksal diyebilirsiniz. Bu kişiler işlerini ciddiyetle yaparlar. Duygusal insanlar ise sıcakkanlı cıvıl cıvıldırlar. İşlerinde samimiyete daha öncelik verirler.

Son keşfedilmesi gereken konu ise öğrenme yöntemi olacaktır. İnsanların üç farklı öğrenme stili bulunmaktır. Bunlar görsel, işitsel ve kinesitetik olarak belirlenmiştir. Görerek öğrenen kişilere bilgiyi uzun uzun anlatmanız anlamsızdır. Dinleyerek öğrenen bir kişiye işi gösterirseniz sizi anlamaz. Veya işletmede anlatıyorum anlatıyorum ama beni anlamıyor diye yakınıyorsanız bu kişi yaparak öğrenen bir profil olabilir. Özetle doğru bir yöntem seçerseniz sizi daha rahat algılayacaktır.

İnsanları tanımak bir sanattır. Eğer işletmenizde kaliteyi artırmak istiyorsanız ilk düzenlemeniz gereken unsur “İşletmede İnsan İlişkileri” olacaktır. Bu konuya yatırım yapan şirketler gelecekte ayakta kalabilecek şirketler olacaktır.

İbrahim Yıldız