• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Hızlı İş Bulmak İçin

Hazırlıklı Olun

Kulağa profesyonel gelen bir e-posta adresi alın. (ksk.ahmet@mail.com, coolman@mail.com gibi değil) İş arama süreci için farklı bir e-posta kullanın ki düzenli bir işleyiş olsun. Özgeçmişinize telefon numaranızı bırakın ki size ulaşılabilsinler.

Aslında hazırlıklı olmaktan daha fazlasına ihtiyacınız var. Göndermek için her zaman hazır olan bir özgeçmişe sahip olun - iş aramıyor olsanız bile. Çok iyi bir fırsatın ne zaman çıkacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Eğer hala LinkedIn kullanmıyorsanız bir LinkedIn profili oluşturun ve iş arama sürecinize yardım edebilecek bağlantıları yapmaya başlayın.

Beklemeyin

Eğer işten çıkarıldıysanız, anında işsizlik haklarınız için başvurun. Bunu muhtemelen telefonla veya internet üzerinden (emin değilim) yapabilirsiniz. Beklemek işsizlik maaşınızı almanızı geciktirebilir.

Yardım alın

Üniversite kariyer ofisleri, çalışma bakanlığı veya işkur gibi kariyer danışmanlığı veya iş arama asistanlığı yapan ücretsiz veya ucuz olan hizmetleri kullanın. Birçok kütüphanede iş arama sürecinde kullanabileceğiniz programlar, bilgisayarlar ve yazıcılar mevcut. Onları ücretsiz (muhtemelen) olarak kullanabilirsiniz.

Her işe ayrı bir özgeçmiş oluşturun

Özgeçmişinizin ve ön yazı mektubunuzun düzenlemek için kopyalarını oluşturun. Bu şekilde başvurduğunuz işin gerekliliklerine uyan bir şekilde içeriği değiştirebilirsiniz ama iletişim bilgisi, giriş ve kapanış paragraflarınızın değişmeye ihtiyacı yok.

Microsoft Word kullanıcıları kendi yazışmaları için kişiselleştirebilecekleri özgeçmiş, ön yazı mektubu ve e-posta mesajları için ücretsiz olan taslakları kullanabilir.

Örnekleri gözden geçirin

İş arama materyalleriniz için örnek mektuplara ve özgeçmişlere bakmak her zaman iyi bir fikirdir.

İş arama motorlarını kullanın

İş arama motorlarını büyük iş arama ilanlarını, şirket sitelerini ve diğer siteleri sizin için olan iş ilanlarını bulmak için kullanın. Bu şekilde internet üzerinden yayınlanmış olan bütün işlere ulaşabilirsiniz. Aradığınız işe en yakın olan eşleşmeleri bulmak için gelişmiş arama seçeneklerini kullanın.

E-posta

İşlerin size gelmesini sağlayın. E-posta ile iş ilanlarını almak için iş listelerine kaydolun. Bütün büyük iş sitelerinin duyuru göndermede uzmanlaşan arama ajansları, belirli websiteleri ve uygulamarı vardır. Belediyelerin sunduğu formları da kullanabilirsiniz. Kendi sitelerinde özgeçmiş doldurma bölümleri mutlaka vardır.

Zaman Kazandıranlar

Zamana mı ihtiyacınız var? Özgeçmişinizi yazmak veya düzenlemek için profesyonel yardım almayı düşünün. CV Check Up

Referansları hazırlayın

Mülakatlarda vermek için isim, unvan, şirket, telefon numarası ve e-posta adresi içeren üç referans hazırlayın.

Referans listenizin bir kopyasını çıkarın ve bunu mülakatta yanınızda bulundurun.

Arkadaşlarınıza iş aradığınızı anlatın

Çoğunluğun olmasa bile birçok açık pozisyonun yayınlanmadığı gerçeğinin farkında olun. İş aradığınızı herkese anlatın. Yardım edip edemeyeceklerini sorun.

Sosyalleşin

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ siteleri başka bir yerde yayınlanmadan önce iş ilanlarını görmek için iyi bir yol olabilir. Ayrıca, iş arayanlar için ücretsiz olarak hali hazırda var olan sosyal medya araçlarını iş aradığınızı duyurmak için kullanabilirsiniz, unutmayın ki şirketler işe alım için her geçen gün çok daha fazla sosyal medyayı kullanıyorlar.

Bu ipucu zaman kazandırmak için değil ama iş arama kaynaklarınızı genişletmek için.

Durmayın. İş arayışınızı kariyer.net veya yenibiris.com gibi websiteleri ile kısıtlamayın. Belirli bir coğrafik bölgeye veya kariyer alanına odaklanan daha küçük siteleri de kullanın ve emin olun birçok iş ilanı göreceksiniz.

Beyza Keskin