• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Mülakat Teşekkür Mektubu

Teşekkür notu iş mülakatı sonrasında işe alım uzmanlarına gönderilir. Teşekkür mektubunuz işverenin sizinle mevcut pozisyon için görüşmesine ilişkin teşekkür ettiğinizi gösterir. Aynı zamanda pozisyon hakkındaki ilginizi tekrarlar ve özellikleriniz hakkında daha fazla bilgi sağlamak için kullanılabilir.

 Neden Teşekkür Notu Göndermeliyim?

Teşekkür notu göndermek aslında mülakat sonrası nazik bir davranıştır. Daha da fazlası, teşekkür notu sizin pozisyon için neden uygun olduğunuzu hatırlatmak için iyi bir hatırlatmadır. Teşekkür notunuzda, iş ile alakalı becerilerinizi ve deneyimlerinizi mülakattaki konuşmanıza bağlı olarak vurgulayın.
Çok da başarılı gitmeyen mülakatınızı değiştirmek için teşekkür mektubu yazmak iyi bir fırsattır. Yüz yüze kötü bir şekilde verdiğiniz sorunun cevabını aydınlığa kavuşturabilir ya da konuşma sırasında bahsetmediğiniz ilgili deneyim ve yeteneklerinizden bahsedebilirsiniz.

Teşekkür Notunu Ne Zaman Yazmalı ve Ne Zaman Gönderilmeli?

Mülakattan hemen sonra önemli yerleri not alın ve edindiğiniz izlenimleri yazın. Sorulan soruları, yönetici için en önemli gözüken beceri ve sorumlulukları düşünün. Bu izlenimler kolayca unutulabilir bu yüzden hızlı bir şekilde onları kağıda geçirin.
Not aldığınız detayları kendi teşekkür notunuzu kişiselleştirmeye yardımcı olması için kullanın. Notunuzu mülakattan hemen sonra gönderin, mülakatın aynı günü veya bir sonraki gün gönderin. Aynı zamanda posta yolu ile el yazısı bir teşekkür notu da gönderebilirsiniz. Genel olarak, mail veya çıktı olan teşekkür mektupları önerilir. Yapılan bazı anketlerde işe alım yöneticilerinin el yazısı notları sevdiğini ortaya koymuştur. Yani, kurumun ‘’kişiliğini’’ ve mülakatlarınızda hissettiklerinizi ele alın. Mülakatınız resmi olmayan bir süreçte ilerliyor ise el yazısı olan bir not çok daha iyi bir seçimdir.
Not: Mülakatına katıldığınız iş içinize sinmez ise, başvurunuzu geri çeken teşekkür mektubunu resmi bir dil ile iletin çünkü gelecekte neler olup biteceğini bilemezsiniz.
O zaman neden köprüleri yakasınız?

Teşekkür Mektuplarınızı Satış Mektubu Gibi Görün

Teşekkür mektuplarınızı aynı zamanda ‘satış’ mektupları olarak da görebilirsiniz. Diğer bir deyişle, işi neden istediğinizi, özelliklerinizi, işe nasıl katkıda bulunabileceğinizi tekrar belirtebilirsiniz. Teşekkür mektubu aynı zamanda mülakatçının sormayı veya sizin cevaplarken söylemeyi unuttuğunuz önemli bir konuyu tekrar açmanız için de mükemmel bir fırsattır.

Bir Grup Tarafından Mülakata Tabi Tutulduğumda Ne Yapmalıyım

Ya bütün gününüzü bir grup tarafından mülakatta geçirir iseniz? Bireysel teşekkür notları uygun mudur yoksa grup mektubu mu yazmalısınız? Bu sorunun cevabı kurumun ‘’kişiliğine’’ göre sizin hangisinin daha uygun olduğunu düşündüğünüzde saklı. Aynı zamanda, mülakatların birbirleriyle ortak noktalara sahip olup olmadıklarını da düşünün. Eğer mülakatlarda benzerlik varsa, ‘’grup’’ mektubu daha iyi bir seçimdir. Benim fikrime göre ise tanıştığınız herkese bir teşekkür mektubu göndermek için ekstra vakit ayırmak daha iyi bir seçimdir.

Öğle Yemeği veya Akşam Yemeği Mülakat Teşekkürü

Yemek yerken ve aynı zamanda mülakat yaparken birlikte zaman geçirdiğiniz her insana teşekkür etmeyi unutmayın.

Notunuzu Bekletmeyin

Zaman önceliklidir. Posta ya da e-posta ile basit ve teşekkür eden bir not gönderin. Farklılaşma çabalarınızı başka bir zamana saklayın.
Yazım Hatalarını Düzeltmeyi Unutmayın
Yazım hatalarını, cümle yapılarını kontrol edin. Eğer isimlerden, yazımdan veya işe alım uzmanlarının unvanlarından emin değilseniz, emin olmak için ofisi arayın.
Çabalarınıza değecektir.

Murat Beyler