• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Sihirli Değnek Gibi Etkili 10 Yöntem

Sizi bu hayatta kurtaracak ve zirveye oturtacak tek şey öğrenmeye dayalı azminizdir.
Bir de unutmadan bu 10 yöntemde işinize yarayacaktır.

1- Zeki bir tembel olacağına çalışkan bir aptal ol.

Gerçekten öyle. Çok zeki insanların genel huyu tembelliktir nedense. Ama bu dünyada başarılı olanların büyük çoğunluğu çalışkanlardır. Çok parlak bir zekan olabilir ama eğer değirmen taşı misali içine öğütecek bir şey atmazsan kendi kendini bitirir.
2- İnsanlara olduklarından fazla değer verme.

Her insanın bir değeri vardır. Mesela altının gümüşten değeri farklıdır. Gümüşe altından fazla değer yüklersen taşıyamaz ve inan sonunda sen pişman olursun.

3- Kurtarıcı bekliyorsan üzgünüm kimse gelmeyecek.

Bu dünyada bize yardım edenler olacak ama bir kurtarıcı hayatını tamamen değiştirecek birini arıyorsan dışarıya değil iç dünyana bakmalısın. Evet kurtarıcı kendinsin.

4- Hiç bir iş gerçekten zor değildir.

İster inan ister inanma her iş yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra kolaylaşmaya başlar. Onun için sen işten değil iş senden korksun.
5- İnan bana her konuda yeterlisin.

Hiç bir zaman aklından ben yeterli miyim diye geçirme. Yeterlisin sadece şunu bil yeterli olmadığın konularda çalışarak yeterli olabilirsin.
6- İnsanları olduğu gibi kabul et.

Değiştirmeye çalışma ve çabalama. Hele ki sevdiğin insanı değiştirmeye asla çalışma. Bunun sebebi basittir. İnsanlar sen istiyorsun diye değişmezler. İkinci sebep ise onları öyle sevdin neden egomuzun istediği gibi değiştirelim.

7- Asla pes etme!

Bu hayatta kendin için yapacağın en güzel şey pes etmemek. Bunu iç dünyana yerleştir vazgeçme ve inatçı ol göreceksin sonunda istediğin yerde olacaksın.

8- Sana verilen öğütleri değerlendir.

Birileri sana akıl veriyorsa onları değerlendir ve dinle. Kendi akıl süzgecinden geçir tabii. Belki sana yapmak istediklerinin önünü açacaktır.

9- Kestirme yol her zaman en iyi yol değildir.

Biz hep kestirme yolları seçeriz. Ama bazen uzun yolda öğreneceğimiz çok şey olabilir.

10- Kendini keşfet.

Yukarıdaki dokuz madde dışında kendi maddelerini bul. Kendini keşfet. Kendi kurallarını koy. Zeki ve disiplinli bir insanın başarılı olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Başarılı insanların hayatlarını incelersen kendi kuralları vardır. Az uyur ve çok çalışırlar. Çok fazla konsantre olmuşlardır. Sonuçta onlar hayallerine tutku ile bağlılardır. Onlar asla başaramayacaklarını düşünmezler. Çok hayal kırıklığı yaşadıkları halde vazgeçmezler. Onları başarılı yapan zekaları ve aslında azimleridir.

Bilgi Erdemdir