• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Lakap Takmak

Azra babasının memur olması nedeniyle bu şirin ilçeye taşınmışlardı. İkinci sınıfa burada gidecekti. O yıl ikinci sınıfa burada okuyacaktı: Kocatepe İlkokulu.
 Gerçekten çok heyecanlıydı; acaba öğretmeni kim olacaktı, arkadaşları nasıldı?
İlk gün sınıfa girdiğinde biraz heyecanlıydı;  öğretmenini ve sınıf arkadaşlarını görünce heyecanı geçti. Öğretmeni isminin Hazal olduğunu söyleyerek Azra'yı tahtaya davet etti.
- Bize kendini tanıtır mısın canım?
-Azra ismim. Babamın tayini çıktığı için sizinle beraber okuyacağım. Çok mutluyum. Sizinle olmaktan, derken sesi titriyordu.
Hazal öğretmen arkadaşların da sırayla isimlerini söylesinler, daha sonra birbirinizi yakından tanırsınız, dedi.
Azra, Hazal öğretmenini ve arkadaşlarını sevdi. Sınıfta  Güneş adında çok tatlı bir kızın yanına  oturdu. O gün sınıfla tanıştılar ve günü çok güzel geçti. Teneffüslerde beraber oynuyorlar, okulun bölümlerini geziyorlardı.
Daha sonraki günlerde Azra okulda  çok mutsuz olmaya başladı. Okula gitmek istemiyordu. Sınıf arkadaşı Alara:
-Hey dört göz, diyerek kantinde sırada önüne geçmişti. 
Azra gözleri bozuk olduğu için küçük yaştan itibaren gözlük takmak zorunda kalmıştı. İlk başlarda Azra Alara'ya hiç bir şey söylemedi; ancak Alara Azra'ya daha da sık "dört göz" demeye devam etti.
Bir gün Azra üzüntüsünü arkadaşı Güneş’le paylaştı. Güneş duruma çok üzüldü ve ona bu konuyu Alara ile konuşması gerektiğini söyledi. Sıra arkadaşı Güneş birkaç kez Alara'yı uyarmış hatta öğretmene söylemekle tehdit etmişti.
Azra ilk başta Alara’yla konuşmak istemedi; çünkü Alara'dan çekiniyordu. Güneş Azra'yı konuşarak ikna etti. Azra bir gün Alara'nın yanına giderek onunla konuşmak istediğini söyledi ve ona lakap taktığı için çok üzüldüğünü, özellikle diğer arkadaşlarının yanında lakabını söylediği zaman utanç duyduğunu anlattı. Alara’ya artık ona o lakabı söylemesini istemediğini belirtti. Alara yaptığının arkadaşını üzdüğünü öğrenince çok üzüldü. Aslında o davranışının arkadaşını üzdüğünü o güne kadar fark etmemişti çünkü Azra ona üzüldüğünden hiç bahsetmemişti. Alara arkadaşından özür diledi ve o günden sonra arkadaşına hiç lakap takmadı. Daha sonra Alara, Güneş ve Azra çok iyi arkadaş oldular ve birbirleriyle duygularını hep paylaştılar.
*************************
-Azra, ona lakap takılınca kendini nasıl hissediyordu?
-Güneş, Azra'ya lakap konusunda nasıl yardımcı oldu?
-Alara, Azra onunla konuşmadan Azra'nın üzüldüğünü fark etmiş miydi?
 
 
  nedimtaktak.com,nedimtaktakkimdir.com