• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Akademik Sorunlar

Otuz kişilik bir sınıfta, otuz farklı dünyanın olduğu” gerçeğinden hareketle, okulda sorun yaşamamak mümkün değildir. Sorun her dönemde karşınıza çıkabilir. Önemli olan sorunun karşınıza çıkması değil sorunu çözüm biçiminizdir. Okulla ilgili yaşanan sorunlarda mutlaka anne-babalar öğretmenlerle iletişim halinde olmalıdır. Okul rehber öğretmeninden mutlaka yardım almalıdırlar. Ancak bu sayede öğrenci-veli-öğretmen birlikteliği sağlanıp sorun en kısa zamanda çözülebilebilir.

Kişinin yıllarının okulda geçmesi gibi, gününün, büyük bir kısmı da okulda veya okulla ilgili işlerde geçer. Bir öğrencinin okula gidip gelmesi ve daha sonra ders çalışması en az 7/8 saatini almaktadır. Hatta bu durum özel okullarda 10/11 saati bulmaktadır. Günün büyük bir bölümü okulla ilgilidir. Okul yaşantısı çoğu zaman bir yetişkinin çalışma yaşantısından daha fazla sürmektedir. 

Zamanının büyük bir kısmını okula ayıran öğrencide, doğaldır ki okulla ilgili sorunlar oluşmaktadır. 
Okul yaşantısı kişinin hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. “Her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yer” olarak tanımlanan okul yaşantısı, erken yaşlardan itibaren başlayarak çok uzun yıllar sürmektedir. Bu dönem içinde çocuk büyür, gelişir ve hatta yetişkinliğe adım atar. Üniversite bitiren bir kişi, 17 yıl eğitim-öğretim görmektedir. Buna yüksek lisans-doktora gibi eğitimler de dahil olduğunda, 22 yılı bulmaktadır. İnsan ömrü düşünüldüğünde, gerçekten uzun bir süre…

Derslerle İlgili Sorunlar : Tüm öğrenciler az ya da çok akademik anlamda sorun yaşarlar. Her gün yeni bilgiler öğrenilen ve bu bilgilerin belirli aralıklarla öğrenilip öğrenilmediğinin test edilen bir ortamda, ders çalışmak dünyanın en zor işlerinden biri haline gelmektedir. Hele de belirli bir çalışma planı yoksa (ki genelde yoktur) işler daha da zorlaşmaktadır. Ergenlik dönemine doğru yoğunlaşan müfredat, sınavlar, kişinin içinde bulunduğu durumlar vb. derslerle ilgili sorunları arttırmaktadır. Bu sorun ancak ve ancak sorunu yaşayan kişiyle çözülebilir. Öğrenciye neden ders çalışması gerektiği konusunda hedef belirlemek, motivasyon sağlamak ve planlı bir çalışma alışkanlığı kazandırmak bu sorunun verdiği rahatsızlığı asgari düzeye indirecektir.

Şafak Uzun

 nedimtaktak.com,nedimtaktakkimdir.com