• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Okulda Karşılaşılan Problemler

Okul “Her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yer” olarak tanımlansa da okul, aynı zamanda, çocuğun/kişinin iletişim kurduğu, arkadaş edindiği, toplumsal kuralları öğrendiği sosyal bir yerdir. Okul hayatı boyunca öğrenci birçok arkadaşlık kurar, devam ettirir ve bitirir. Bunların sayısı o kadar çoktur ki bir müddet sonra sayısı bile unutulur. Öğrencinin arkadaşlarıyla yaşadığı olumlu/olumsuz şeyler ona hayatı öğretir. Arkadaşıyla yaptığı bir tartışma sonrası girdiği sınavda başarısız olan öğrenci çoktur. Arkadaş, okulu sevdirebileceği gibi okuldan da soğutabilir. İyi bir arkadaş ona ders çalışmayı öğretebilirken kötü bir arkadaş onu sigaraya başlatabilir. Arkadaşlıkla ilgili sorunlar; anne-babalar tarafından hassasiyetle yaklaşılması gereken konulardan biridir.

Kişisel Sorunlar:

Bazı kişilerin içe/dışa dönük olması, özgüven sahibi olması, sorun çözme becerilerin gelişmiş olması, bir takım fobileri olması gibi özellikleri, okul ortamında sorun yaşayıp yaşamamasına etki etmektedir. Örneğin; kendisini yeterince ifade edemeyen bir kişi okul ortamından yeteri kadar faydalanamayacak, isteklerini tam olarak dile getiremeyecek ve istemedikleri karşısında hayır diyemeyecektir. Bu da diğerlerine göre daha çok sorun yaşamasına yol açacaktır. Ya da köpekten korkan bir kişiyle diğerlerinin sürekli dalga geçmesi sonucu bu kişide fobi oluşacak, belki de ömrü boyunca bundan kurtulamayacaktır.

Gelişim Döneminden Kaynaklanan Sorunlar:

Her dönemin kendine ait bir takım sorunları vardır. İlkokul birinci sınıftaki bir çocukla lise birinci sınıftaki bir ergenin sorunları birbirinden farklıdır. Sorunları ele alırken gelişim dönemi özellikleri bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Tabii ki bireysel farklılıkları da dikkate alarak yaklaşılmalıdır.

Diğer Sorunlar:

Öğrenciler, yukarıdakiler dışında; devamsızlık sorunu, sağlık sorunları, okula karşı duyulan isteksizlik, öğrenme güçlükleri, dikkat sorunları, sınav kaygısı gibi daha birçok sorun yaşayabilir.

Şafak UZUN