• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim, kişinin kendisiyle ilgili hayatî konularda daha bilinçli hale gelmesi, bunun için kendini tanıması ve fark etmesi, var olan potansiyelini devam ettirmek için bilinçli adımlar atması demektir.

Bu atılan adımlarla birlikte kişi özel hayatında, iş hayatında, sosyal ilişkilerinde ve hayatın tüm alanlarında daha verimli hale gelir.

Kişisel gelişim bir süreçtir ve gelişmekten hoşlanan insan için vazgeçilmez bir mutluluk kaynağıdır.

Etkili bir kişisel gelişim sürecinin adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

1)    Kişinin kendini tanıması, var olan ve geliştirmek istediği yeteneklerini, ihtiyaç hissettiği yhayatî konuları tespit etmesi,

2)   Varmak istediği noktayı netleştirmesi, yani hedef belirlemesi,

3)   Hedefine ulaşmak için atması gereken adımlarını planlaması ve bu adımlar için gerekli araştırmayı yapması,

4)   Uygulama esnasında ortaya çıkabilecek riskleri, önlemlerini ve uygulamada ona destek sağlayabilecek kaynakları belirlemesi,

5)   Uygulama,

6)   Süreci ve sonucu değerlendirme.

Aslında herkesin, hayatın içinde var olduğu sürece belli farkındalıklarla gelişim yaşaması kaçınılmazdır. Ancak bunu sistemli bir şekilde hedeflere bağlayarak uygulamak, kişinin daha derinden, bilinçli ve hızlı gelişmesini sağlar. Bu sonuç da, kişiyi hayatta kuracağı her türlü temasta daha becerikli hale getirir.

Kişisel gelişim, insanlık tarihi kadar eski bir konu olmasına rağmen, bilimsel temelde değerlendirilmesi, bazı araştırmacıların, insanı başarılı veya başarısız kılan faktörlerin ne olduğunu araştırmaya başlamasına, yani 1900’lü yılların başlarına rastlar.

Kişisel gelişimin; iletişim, motivasyon, yaratıcılık, başarı, liderlik, sağlık, zaman yönetimi, karar verme, imaj, vb. bir çok konusu bulunmaktadır. Kişi, kendisine ihtiyaç hissettiği en acil olan konudan başlayarak bu yola girmelidir.

Gerisi dipsiz bir kuyu… (Hilal USTA)

 nedim taktak,nedim taktak,nedim taktak