• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Özgüvenini Arttırmak İçin Uygulaması Basit 5 Yol

1. Bir hobi edin

Bir hobi edinmek hayattan daha da zevk almanı sağlayacak. Öyle çok nadir görülen ya da pahalı bir hobi olmasına da gerek yok. Dağcılık, halk oyunları kursu, tango, tiyatro, bisiklet sürmek, fotoğrafçılık gibi birçok alan var, bunlar dışında senin aklına gelen bir şey varsa o da olabilir. Bir de tabi hoşuna giden bir hobiyi “ben onu sevmem.” ya da “ben onu yapamam” gibi bahaneler kullanarak kendini ve potansiyellerini kısıtlama. Mesela depresyon rahatsızlığı çeken arkadaşım Aysun, dağ yürüyüşlerine katıldıktan sonra 2 ay içinde normal hale döndü. Bunun nedeni beyin yeni nöral bağlantılar kurdukça hayattan daha çok zevk alıyor

2. Kendini sev

Sırf kendini kabul ettirmek için insanlara kendinden fazla değer vermeyi bırak. Şu dünyada en çok sevmen gereken kişi sensin. Herkes gitse bile kendini terk edemeyecek yegâne kişi sensin. Kimse seni kendini seviyorsun diye suçlayamaz. Unutma “Sen bile kendini sevemezsen, kimse sevemez.” Şimdi aynaya git ve “seni seviyorum” ve bunu her gün tekrarla.

Her gün söylediğin sözler düşüncene,

Düşüncen konuşmana,

Konuşman hareketine,

Hareketin kaderine yansır.

İyi düşün, iyi yaşa.

3. Dene ve alış

“Cesaret korkusuz olmak değil, korkuya rağmen harekete geçmektir. “ demişti bir büyüğüm. Düşündüğün zaman sende kaç defa bir şeyleri yapmak isteyip sırf denemediğin için vazgeçtin. Yeterince cesur mu değildin? Kendine o kadar da güvenmiyor muydun? Rezil olmaktan mı korktun? Peki, kaçmanın bir yararı oldu mu? Sen de hayatın beklerken geçip gittiğini düşünüyor musun? O halde ne duruyorsun. İlk fırsatını bulduğunda istediğin ama sırf korktuğun için yapmadığın şeyi hayata geçir. Belki de başarılı olamayacaksın ama yine de dene. Dene ki alış. Unutma başlamak için mükemmel olmana gerek yok ama mükemmel olmak için bir an önce başlamalısın.

4. “An” da kal

Yapılan araştırmalara göre; insanların duydukları sıkıntıların hiçbir zaman içinde bulundukları anla ilgili değilmiş. Eğer sen de düşünürsen mutsuzluğunun ve kendini kötü hissettiğin tüm zamanlarda kafanda ya geçmişle ilgili bir olay vardı ya da gelecekle ilgili bir kaygı vardı. Bu kaygıları ve geçmiş kötü anıları bir kenara bırakırsan daha mutlu bir hayat sürebileceksin. Bu tabii ki geçmişi ve geleceği hiç düşünme demek değil. Ama geçmişe ya da geleceğe dalarak her saniyenizi mahvetme. Bunları düşünerek kendini üzdüğünü fark ettiğinde “Şu an buradayım.” de ve o andan keyif almaya başla…

5. Sevdiğin işi yap

Eğer para kazanmak gibi bir kaygın olmasaydı hangi işi yapardın? Bu soruyu kendine sor ve cevabını düşün. “Hiçbir iş yapmaz yatardım “deme çünkü insanlar tatilde bile 5 günden sonra sıkılmaya başlıyorlarmış. Paraya ihtiyacı olmayan bir insan istediği her işi yapabilir. Sen ne olmak isterdin? Bunu sorunun cevabını bulduysan bu haftadan itibaren haftanın bir gününü bu işe ayır. En azından haftanın 1 günü hayalindeki işi yap.

Daha çok zevk alacağın, mutlu bir hayata ulaşmak tamamen senin elinde
Yukarıdaki maddelerin herhangi birini bile hayata geçirirsen bir süre sonra özgüveninin artmaya başladığını içinde hissedeceksin.

nedimtaktak.com

özgüvenözgüven eksikliğiözgüven geliştirmeözgüven ile ilgili sözlerözgüven nasıl kazanılır,nedimtaktak, nedim taktak