• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nedim.taktak
  • https://twitter.com/nedimtaktak

Kendi Yaşamınıza Ancak Siz Anlam Verebilirsiniz

Kendinizi, kendi yaşamınızı keşfetmek hayatınızın işidir. Bu iş zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu araştırabilmek için kendinize objektif gözlerle bakmayı benimsemeniz gerekir. Bunun anlamı bugüne kadar yaşamın acılarını hafifletmek için size eşlik etmiş olan mitleri, putları, hayalleri ve beklentileri terk etmenizdir. 
Acıyla yaşamaya ve savunma mekanizmalarını bırakmaya gönüllü olmanız gerekir. Kendinizi ve yaşamınızı incelemenin sonucunda kendinizi bütünleme ve dengeleme sanatını öğrenirsiniz. 
Tüm insanların tanıdığı ilk korku, terk edilme korkusudur ve bu korku gerçekçidir. 
Çünkü insan yavrusu terk edilirse yaşamını sürdüremez. Bebek ya da çocuk korundukça, terk edilme korkusu azalır. Reddedilme korkusu terkedilme korkusunun bir parçasıdır. 

Tüm korkuların kaynağı ise terk edilme sonucu ölüm korkusudur. Ölüm, korku, terk edilme ve reddedilme güçsüzlük ve kontrol kaybının sergilenmesidir. Başka bir deyişle, esas olarak kontrol edemediğimizden korkarız. Korku güvensizlikle eşdeğerdir. 

Bize uygun gelen kabul ettiğiniz düşünceler vardır; karşı çıktığınız düşünceler vardır.  Yani düşüncelerin doğruluğunu ve yanlışlığını tartışılabilirsiniz. 
Fakat duygular söz konusu olduğunda bunu yapamazsınız. 
Duyguların doğrusu yanlışı yoktur. Duygular kişiseldir ve o durumu yaşayan kişiye aittir. 

Hayatta kontrol edebileceğimiz neler var? “Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz” ve “duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız”. Bunların dışında hiçbirşey sizin kontrolünüzde değildir. 

Dr. Feyza Balkaya